Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Klaus se měl po volbách stáhnout

Zprávy z EU

  10:19
říká europoslanec za ODS Jan Zahradil. Podle něj však prezident navždy zůstane výraznou postavou ODS

Jan Zahradil foto: Tomáš KristLidové noviny

Jaký čekáte výsledek kongresu ODS?

Dosavadní skóre z oblastních a krajských sněmů dává poměrně jasný obrázek, že touha po změně nepřevládá. Nechci ale nikomu mydlit schody a říkat, jestli vyhraje ten nebo onen.

Koho podpoříte vy?

Jsem moc velký mazák v ODS na to, abych veřejně vstoupil do Betlému za jednoho nebo za druhého. Je to pořád soutěž a soutěž dvou rovnocenných kandidátů. Mám ale svým způsobem rád oba. S Pavlem Bémem jsme si blízcí, má za sebou stejně liberální mládí jako já, je to také Pražák... V tomto smyslu jsem bémovec. Na Topolánkovi se mi zase líbí jeho nasazení a férovost, prostě není to žádný podrazák. Jednoho z nich podpořím a vím koho a vím proč. Kdo to bude ale budou vědět jen tři lidé: já, on a ten druhý.

Není to alibismus, takhle tajit svoji preferenci ve chvíli, kdy jste členem vedení strany, kongres bude hodně o Evropě a vy jste evropský šéf ODS? Není na čase odkrýt karty?

To, co po mně chcete, je nefér vůči tomu druhému. Takže nebudu nic vzkazovat přes média.

Tak jinak. Topolánek řekl, že buď Lisabon, nebo Moskva. Bém se ohradil proti zkratce Moskva, ale potvrdil, že on je NE Lisabonu. Kam se řadíte vy?

Heslo Lisabon nebo Moskva je podle mě spíš mediální zkratka než nějaká analýza. Pokud by to měla být analýza, tak s ní nesouhlasím. Nesouhlasím, že bez Lisabonu přijde Moskva. Stejně ale nesouhlasím s tezí Pavla Béma, že máme vyjednat nějaký nový patnáctistránkový dokument místo Lisabonu, protože každý realisticky uvažující člověk ví, že nikdo o ničem novém jednat nebude.

Ovlivnil vaši volbu pro kongres postoj obou zájemců k Lisabonu a Evropě obecně?

Neovlivnil. Lisabon bude protlačený bez ohledu na případné irské nebo české NE, takže to, co se teď kolem toho děje v ODS, je bouře ve sklenici vody. Nemyslím si prostě, že kongres bude – nebo by se měl chápat – i jako referendum o Lisabonu a evropské politice ODS.

Já bych byl radši, kdyby Lisabonská smlouva neplatila, ale zároveň bych byl nerad, kdyby za to byla česká politická reprezentace bičována na evropské scéně. Ústavní soud dal smlouvě zelenou a tím se možnosti protestu české vlády vyčerpaly. Ratifikace bude muset proběhnout. A pokud má z kongresu vzejít cosi jako „referendum o Lisabonu,“ mělo by platit, že ten, kdo podpoří Topolánka, by měl podpořit i Lisabon. Jinak je to schizofrenie.

Před časem jste se nabídl jako třetí mezi Bémem a Topolánkem. Tahle role byla zjevně odmítnuta. Co jste si z toho pro sebe vzal?

Tohle byla aktuální věc po regionálních volbách, poté, co Pavel Bém oficiálně ohlásil svoji kandidaturu. Tehdy probíhaly pokusy o dohodu, smír mezi nimi, a jedna z variant byla, že do toho vstoupí třetí člověk. Pak se ale ukázalo, že se tak nestane a že se to na kongresu dohraje do konce.

Mrzí vás to? Myslel jste si, že budete předsedou ODS?

Chvíli, tak tři dny, jsem si to skutečně myslel. Ale nijak dramaticky mě to nemrzí. Možná by to bylo bývalo schůdné řešení, ale na takové řešení bylo málo času a když se ten bod zlomu propásl, tak bylo jasné, že k němu nedojde.

Teď mě spíš zajímá, jestli se to na kongresu opravdu dohraje do konce. Jestli ODS bude moct pokračovat jako dosud a ty vyhloubené příkopy se zasypají. Doufám, že se tak stane, ale jistý si tím nejsem. Prvním testem, zda se nám podařilo stranu stmelit, budou eurovolby.

Vy jste Pavla Béma do ODS přivedl. Jste stále přesvědčený, že to byl dobrý tah?

Přivedl, to je pravda. Já jsem si v posledních letech vždycky myslel, že Pavel Bém je možným nástupcem v roli budoucího lídra ODS. Ale myslel jsem si, že k té výměně dojde nějakým přirozenějším způsobem než v takto vyhroceném souboji. Ale myslím si také, že kdyby v tom souboji prohrál, tak ho to nediskvalifikuje do budoucnosti. Přece to není tak, že když někdo prohraje jeden volební souboj, tak tím končí navždy. Já bych Pavla Béma i nadále považoval za perspektivního politika a za člověka, který do ODS patří a tu stranu jednou může vést.

Co chybí Mirkovi Topolánkovi ve srovnání s Pavlem Bémem?

Na každém najdete spoustu chyb. Jeden je moc prchlivý, druhý moc suverénní. Lídr musí mít v sobě jednu věc: musí z něj vyzařovat, že to chce dělat a že tu zodpovědnost je ochoten na sebe převzít. A to u Béma od samého začátku bylo. Když jsem mu z ničeho nic řekl, jestli by se nechtěl nechat nominovat za kandidáta na starostu Prahy 6, ačkoli to nikdy předtím nedělal, tak do toho bez váhání šel.

To samé ale platí i o Mirkovi Topolánkovi. Také se nebojí, má v sobě kus odvahy. Kdyby jí neměl, tak by to už zabalil. Tenhle tah na branku je dobrá vlastnost. Čímž můžu sebekriticky říct, že já to v sobě nemám a proto jsem o lídra ODS nikdy zas tak moc neusiloval.

Nelitujete svého rozhodnutí v roce 2006 přepustit místo v Topolánkově vládě Alexandru Vondrovi? Nepřepočítal jste se?

Možná jsem se přepočítal, když to teď takhle říkáte… Tehdy jsme ale všichni žili v domnění, že budou předčasné volby na podzim 2006, nejdéle na jaře 2007, že v nich drtivě vyhrajeme a tu vládu v klidu postavíme. Můžu o tom uvažovat tak, že jsem tehdy udělal chybu, ale to se prostě stalo a nemá cenu si to vyčítat.

Nevadí vám, že jste po tolika letech na čele ODS uklizený v Bruselu?

To mě nijak nedrásá. Já si to svoje představení odehraju teď v rámci kampaně k eurovolbám.

Nestal jste se vytouženým ministrem zahraničí, nestanete se smírčím předsedou ODS, s největší pravděpodobností skončíte na dalších pět let zase mimo Česko. Necítíte se jako politická mrtvola?

Tak to se rozhodně necítím! Se vší úctou k Sašovi Vondrovi si nemyslím, že by mě v těch uplynulých dvou letech nějak zneviditelnil. Pořád si myslím, že v rámci ODS hraju první zahraničněpolitické housle. Nepřipadám si vůbec odepsaný.

Řekl jste, že si užijete eurokampaň. Stále počítáte se založením nové frakce v Evropském parlamentu? A i v případě Topolánkova vítězství na kongresu, neb je známo, že on tím projektem není zrovna nadšený?

Na obě otázky říkám zcela nepochybně. Ten projekt máme stále v plánu. Byl to právě Mirek Topolánek, který se k tomu s Davidem Cameronem zavázal, který to s ním veřejně rozjel. Poslanci za britské konzervativce, kteří chtějí kandidovat do EP, dostávají k podpisu papír, že budou podporovat vznik nové frakce ohlášené v roce 2006 Topolánkem a Cameronem, takže to je věc, ze které se necouvne.

Navíc v momentě, kdy se ODS blíží k několika velmi bolestivým eurokompromisům – třeba Lisabon – tak představa, že opustíme další naší vlajkovou loď, je nemyslitelná. Tohle musíme dotáhnout do konce, pokud to výsledky voleb dovolí – to znamená pokud najdeme partnery z dostatečného počtu zemí, kteří se k nám budou chtít přidat.

Jak jste vnímal zásahy prezidenta do ODS v posledních týdnech?

Jeho prohlášení tehdy na Primě, že volby byly referendem o vládě, situaci v ODS nepomohlo, vneslo tam zmatek. Podpora senátních kandidátů byla naopak docela v pořádku, byl to projev i určité odvahy. Pak se měl podle mého stáhnout. Já coby člověk, který u prezidenta dlouhá léta sloužil, chápu, že má o ODS starost, že má pocit, že mu ujíždí někam, kde jí nechce mít. Ale žádnou drsnou kritiku Václava Klause ode mě neuslyšíte.

Jakožto zahraničnímu expertovi ODS vám nevadí příklon prezidenta k Rusku ve věci Gruzie?

Gruzii jsem vnímal jako problém. Jakkoli to nebyla černobílá záležitost, veřejně se tady projevila určitá typologie chování Ruska i do budoucnosti a v té chvíli byla velmi ostražitá, nikoli vstřícná reakce vůči Rusku daleko víc na místě. Tady asi Václav Klaus zaměnil osobní názor za ten strategicky politický, což neměl udělat. Tohle byla chyba.

Bylo správné přirovnat Irsko ke komunistické zemi?

Prezident má velký smysl pro mediální zkratku. A faktem je, že se kvůli tomu rozběhla v unii debata, jež na ní odhalila nepěkné věci. Že se na Declana Ganleyho pohlíží jako na veřejného nepřítele, že se na něj hází špína a obviňuje se, že je agentem Pentagonu nebo Moskvy, což už je fakt paranoidní. Samozřejmě, že srovnávat Irsko s komunistickým režimem nelze, ale já ty prvky disidentství u Ganleyho jasně vidím. A zaplať pánbůh, že aspoň český prezident říká to, co o Evropské unii říká. V drtivé většině věcí má totiž pravdu, byť se vyjadřuje nekorektním a ideologicky výrazným jazykem. Nicméně za patnáct, dvacet let se nám to bude velmi hodit, protože si vůbec nejsem jistý, že tu unie v dnešní podobě bude.

Znamená to, že nechcete, aby bylo případné Topolánkovo vítězství na kongresu povelem k emancipaci ODS na Václavu Klausovi?

Přesně tak. Byla by chyba se od něj vydělovat. Prezident navždy zůstane zakladatelem ODS a její výraznou postavou a já nechci, aby s ním ODS pod vedením Mirka Topolánka bojovala, protože to straně nemůže přinést nic dobrého. Chápu, že Topolánek může mít pocit, že udělal co mohl, aby byl Václav Klaus podruhé prezidentem, a ten mu za to teď háže ručník do ringu. Ale přesto jsem přesvědčen, že k té tvrdé kritice nemělo dojít. Topolánek se měl udržet.

Češi si podle nedávného průzkumu myslí, že Václav Klaus škodí zemi, což je u ústavního činitele docela závažný výsledek. Nemá Topolánek se svojí kritikou tedy spíš pravdu?

Jsem toho názoru, že jestli existují nějaké kořenové fundamenty ODS, tak je to přesně tohleto – prezidentův náhled na evropskou integraci. Pro nás je otázka, jak to artikulovat ve chvíli, kdy jsme zatíženi vládní zodpovědností, máme partnery jaké máme a máme opozici jakou máme. Ale rozhodně to neznamená, že si máme říct, že Václav Klaus je špatně a máme se od něj distancovat. Zrovna tu jeho evropskou politiku bychom si měli hýčkat.

Evidentně nejste slábnoucí klausovec, jak to začalo vypadat.

Nejsem. Já nemám důvod být slábnoucí klausovec. Všichni víme, že když prezident něco říká, že to nikdy nevychází z nějakého vrtochu, ale vždy je za tím hlubší úvaha.

Pod prezidentovou záštitou by mělo vzniknout něco jako Libertas CZ, Ganleyho hnutí po česku. Jak to vnímáte?

Nebyl bych úplně rád, kdyby skutečně vznikli. Raději bych byl, kdyby kandidovali v jiných zemích než u nás, protože se tím zbytečně tříští síly na tom eurorealistickém poli. Elektorát najdou sice spíš v jiných voličských vodách, protože jak známo, ČSSD, KDU a KSČM jsou v evropských věcech skeptičtější než průměrný volič ODS. Nicméně i nám by to nějaké hlasy sebralo. Pokud tedy vzniknou, neumím tomu zabránit, ale nebudu tím, kdo proti nim povede zničující válku. Spíš bych se s nimi snažil uzavřít nějakou dohodu o neútočení.

Počítal byste se spoluprací s Libertas CZ?

Uvidíme. Já nevím, v kterých zemích bude Libertas kandidovat a jak uspějí. Ale rozhodně je nepovažuju za nepřátele. Minimálně na půdě europarlamentu budou spíš potenciální spojenci.

Vy jakožto jeden z nejvýraznějších euroskeptiků byste do toho nešel?

To že vzniká něco jako Libertas CZ pod jakousi záštitou prezidenta, z lidí okolo něj a CEPu, o tom se mluví, šušká, ale já o tom žádné bližší informace nemám. Ani mě v této věci nikdo neoslovil. Ale i kdyby, tak bych to jednoznačně odmítl, protože já nejsem typ, který by měnil značku. Já bych nikdy nekandidoval za jiný politický subjekt nebo jinou politickou stranu, nejsem přeběhlík. Kromě toho já se snažím v ODS ty různé evropské proudy spíš stmelovat a ne štěpit.

Jak vnímáte, že prezident coby zakladatel ODS jde se svým bojem proti současnému vedení ODS do takových krajností, že bude sponzorovat novou stranu?

Já nevím, jaká přesně bude jeho role, do jaké míry je bude skutečně politicky kaučovat a do jaké jim jen projeví své sympatie. Jsou to všechno zatím jen spekulace…A u toho komentáře bych to nechal.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!