Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Klaus se pustil do malých stran. Oblíbené ale chválí

Česko

PRAHA Prezident Václav Klaus velmi razantně vstoupil do předvolebního boje. Projevil při tom navíc selektivní uvažování, které mu bývá často vyčítáno. Část malých stran totiž v rozhovoru pro včerejší týdeník Euro nepřímo označil za „největší nebezpečí demokracie“, jiné – ještě menší – strany přitom chválí a přeje jim hodně štěstí.

A tak na jedné straně jsou „nebezpečím demokracie“ pro Klause TOP 09 a Věci veřejné, protože by si „ani na mučidlech neuměl žádný jejich politický názor vymyslet“. A na straně druhé prezident svým oblíbencům ze Strany svobodných občanů v čele s jeho bývalým poradcem Petrem Machem a Suverenitě – Bloku Jany Bobošíkové posílá zdravice a oceňuje jejich úsilí jako „důležité“. Postižení se baví, či ohrazují, pochvalu soupeřům od Klause chápou.

Pokračování na straně 3

Klaus se pustil do malých stran

Dokončení ze strany 1

„De facto neznámé strany, které mají jednu dvě viditelné osoby a žádný program, žádnou ideologii, začínají získávat netušenou podporu,“ zahájil prezident Klaus v Euru hodnocení tuzemské politické scény, která podle něj „zdegenerovala“, protože se vytratil boj mezi pravicí a levicí. „Již z názvu strany se u nás dalo jasně odhadnout, jaký program prosazuje. To se vznikem stran TOP 09 a Věcí veřejných totálně rozmazalo. A to je obrovský pokles a obrovská ztráta, která mě dlouhodobě deprimuje,“ jmenoval prezident, koho má na mysli.

A aby nemohlo být vůbec žádných pochyb, Václav Klaus konkretizoval osobně. „Kdybyste mě teď natáhli na skřipec a ptali se, jestli znám nějaký názor pana Johna, ale skoro bych přidal i pana Schwarzenberga, tak ani na mučidlech bych si neuměl žádný jejich politický názor vymyslet,“ poznamenal.

Výslovně se pak opřel o citát šéfa KDU-ČSL Cyrila Svobody z článku pro MF DNES, ve kterém Svoboda podle Klause „správně“ označil nové strany za „neznámé, nedefinované, prázdné, bez členské základny“, které jsou, jak prezident souhlasil, „největším nebezpečím demokracie“.

Na druhé straně Václav Klaus před týdnem poslal zdravici jiné malé straně, Suverenitě Jany Bobošíkové. „Věřím, že slovo obsažené v názvu vaší strany pro vás není jen reklamním sloganem. Jsem – spolu s vámi – přesvědčen, že suverenita českého státu je hodnotou, která si zaslouží, aby se o ni usilovalo, abychom ji bránili a aby se dnes a denně naplňovala reálným obsahem,“ napsal Klaus. „V době programové vyprázdněnosti mnohých politických stran a v době politických projektů na jedno použití považuji vaše úsilí za velmi důležité,“ dodal.

Bobošíková přitom byla slyšet především v boji proti Klausově neoblíbené Lisabonské smlouvě či se stavěla – stejně jako prezident – proti zrušení Benešových dekretů. Zřejmě především za boj proti Lisabonské smlouvě Klaus na začátku března ocenil i Svobodné. „Před rokem jsem vám blahopřál k zahájení politické činnosti a ocenil jsem vaši veřejnou angažovanost a vaše odhodlání otevřeně prosazovat své názory jako politická strana. Za důležité jsem považoval váš akcent na obhajobu svobody jednotlivce a vaše jasné ideové i hodnotové zakotvení, které na naší politické scéně postupně mizí,“ napsal. Mach proto v jeho slovech nyní žádný rozdíl nevidí. „Pan prezident nám vesměs řekl, že naše filozofie je jasná. V tom je oproti nám asi rozdíl u těch, které jmenoval v Euru,“ řekl Mach. Podobně Bobošíková tvrdí, že si váží podpory za „jasné a čitelné názory“.

Schwarzenberga Klaus pobavil Naopak Schwarzenberg s Johnem se hájí. „Pan prezident mě vůbec nepřekvapil, jen pobavil. Každý má své přátele a záliby. Chce-li se kamarádit s Bobošíkovou či těmi dalšími, tak mu to přeji,“ řekl Schwarzenberg.

„Vyjádřil jsem víru, že i pana prezidenta v nadcházející kampani přesvědčíme, že Věci veřejné mají propracovaný program se zajímavými myšlenkami. Můj politický názor je už známý: skoncovat s politickými dinosaury, zamezit dalšímu zadlužování státu a vymýtit korupci. Je to jasné sdělení,“ podotkl John.

Autor: