Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus: Senátoři se obrátili k zájmům ČR zády

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto: Michal KamarytČTK

PRAHA Schválení Lisabonské smlouvy vyvolalo ostrou protireakci prezidenta Václava Klause. Podle něj jde o další smutné selhání politických elit. Prý se zachovali zbaběle. Se svým podpisem pod Lisabonskou smlouvu nebude Klaus nikterak spěchat.

Prezident Klaus označil ratifikaci smlouvy v Senátu za "zklamání". "Postavili (senátoři) se tím zády k dlouhodobým zájmům České republiky a nadřadili jim krátkodobé zájmy současných politických reprezentací i svoje vlastní," řekl.

Zákonodárci horní komory podle prezidenta rezignovali na své dřívější názory. Klaus si to vykládá "politickým a mediálním, domácím i zahraničním" tlakem.

Klaus se nepodepíše pod ratifikační proces tak zvané Lisabonské smlouvy, která má reformovat instituce rozšířené Evropské unie, dokud Ústavní soud znovu nevydá na smlouvu posudek.

"Nyní počkám, zda skupina senátorů, jak někteří z nich avizovali, požádá Ústavní soud o další posouzení Lisabonské smlouvy ve vztahu k naší ústavě. Pokud k tomu dojde, nebudu o svém rozhodnutí ratifikovat či neratifikovat Lisabonskou smlouvu uvažovat dříve, než Ústavní soud  vydá svůj nález," prohlásil.

Skupina senátorů ODS již předtím oznámila, že hodlá podat k Ústavnímu soudu na Lisabonskou smlouvu stížnost. Podpis stížnosti údajně slíbilo potřebných 17 senátorů. Před Ústavním soudem se smlouva již jednou objevila, ale soud v ní žádný rozpor s českou ústavou neshledal.

Senátor Jaroslav Kubera (ODS) řekl, že spolu s dalšími odpůrci smlouvy po jejím přijetí požádají prezidenta Václava Klause, aby dokument nepodepisoval. Česká republika v současnosti předsedá Evropské unii, do dnešního dne byla poslední zemí, jejíž parlament se ke smlouvě nevyjádřil.

Prezidentův odpor ke smlouvě je konzistentní. V reakci uvedl, že smlouva "není na pořadu dne", protože Irsko ještě o smlouvě v opakovaném referendu nerozhodlo. "Lisabonská smlouva je pro tuto chvíli mrtvá," řekl euroskeptik Klaus.

Kompletní znění prezidentova prohlášení

Musím vyjádřit své zklamání z toho, že někteří senátoři po nevídaném politickém i mediálním, domácím i zahraničním nátlaku rezignovali na své donedávna veřejně zastávané názory, a tím i na svou politickou i občanskou integritu a s ratifikací Lisabonské smlouvy vyjádřili svůj souhlas. Postavili se tím zády k dlouhodobým zájmům České republiky a nadřadili jim krátkodobé zájmy současných politických reprezentací i svoje vlastní.

Je to velmi smutný doklad dalšího selhání významné části našich  politických elit, které v různých obdobných okamžicích až příliš dobře známe z české historie. Naši politici si vždy nacházeli podobné zbabělé zdůvodnění: Jsme malí, slabí, v evropském kontextu nic neznamenáme, musíme se podřídit, i když s tím nesouhlasíme. Toto odmítám. Buď jsme po listopadu opětovně nabyli suverenitu a tím i odpovědnost za další osudy naší země, nebo to celé byl tragický omyl. To je v roce dvacátého výročí listopadu 1989 obzvláště aktuální připomínka.

Nyní počkám, zda skupina senátorů, jak někteří z nich avizovali, požádá Ústavní soud o další posouzení Lisabonské smlouvy ve vztahu k naší ústavě. Pokud k tomu dojde, nebudu o svém rozhodnutí ratifikovat či neratifikovat Lisabonskou smlouvu uvažovat dříve, než Ústavní soud  vydá svůj nález.

Mé názory na tuto věc jsou známé a jasné. Nemohu si dovolit v jednu chvíli být zásadně proti, a pak, protože se mi to začíná hodit  k mým osobním politickým či kariérním cílům, snadno změnit názor.

Ale nepředbíhejme. Lisabonská smlouva je pro tuto chvíli mrtvá, protože byla v jednom členském státě odmítnuta v referendu. Proto pro mě rozhodování o ratifikaci této smlouvy zatím není na pořadu dne.

Václav Klaus, 6. května  2009

,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!