Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Klaus škodí Česku, myslí si každý druhý

Česko

PRAHA Téměř tři čtvrtiny lidí zastávají názor, že prezident Václav Klaus by neměl v zahraničí prezentovat své vlastní názory bez ohledu na postoj vlády. Polovina lidí se domnívá, že svými názory škodí obrazu České republiky. S odvoláním na výsledku průzkumu agentury STEM to v sobotu uvedla Česká televize. Průzkum se týkal také vztahů českých občanů k Lisabonské smlouvě.

Vyplývá z něj, že dění kolem Lisabonské smlouvy rozumí 42 procent lidí, zbytek však nikoli. Třetině lidí je uvedený dokument lhostejný, jeho příznivců je třetina, odpůrců čtvrtina. Pro schválení Lisabonské smlouvy je 37 procent dotázaných, proti třetina. Zbývajících 30 procent je nerozhodnutých. Lisabonskou smlouvu reformující činnost rozšířené Evropské unie nyní na návrh Senátu posuzuje Ústavní soud. O tom, zda je v souladu s českou ústavou, by měl rozhodnout zřejmě 25. listopadu. Pro její přijetí jsou vládní zelení i lidovci, rovněž i opoziční ČSSD. Hlavní koaliční straně ODS se smlouva příliš nelíbí, proti jsou komunisté.

Proti je i prezident Klaus, který se tento týden na státní návštěvě Irska kromě jiného soukromě sešel s lídrem irských odpůrců Lisabonské smlouvy Declanem Ganleym.

Autor: