Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus: Školné by mělo regulovat zájem o studium

Česko

  16:13
OLOMOUC - Zavedení školného, které podporují strany vznikající vládní koalice, je podle prezidenta Václava Klause nezbytností. Mělo by se podle něj ale stát přirozeným regulátorem pro ty, kteří skutečně chtějí studovat, a na dalším financování vysokých škol by se mělo podílet jen zcela okrajově. Školné určené primárně jako další zdroj k financování vysokých škol označil za koncepční chybu.

Prezident Václav Klaus. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Klaus to řekl novinářům během své návštěvy v Olomouckém kraji.

Prezident upozornil na jeden z výsledků jednání o vznikající vládní koalici ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. "Školné je považováno primárně za další zdroj financování vysokých škol. Pro mě tento aspekt školného je naprosto okrajový, naprosto druhořadý," řekl prezident.

Dále čtěte:

Podle Klause v České republice existuje příliš velké množství vysokých škol a s jejich rostoucím počtem a zvyšujícím se množstvím studentů nebezpečně klesá kvalita. "Školné je cena, a proto je to regulátor toho, kdo na tu vysokou školu chce, nebo nechce jít. To je základní smysl školného," uvedl prezident.

Zavedení poplatku za studium na vysokých školách podporují všechny tři strany vznikající koalice. Zatím ale nedošly ke shodě, zda by se mělo jednat o přímé, či odložené školné. Maximální výše za jeden rok studia by se měla pohybovat kolem 20 000 korun a školy by ji mohly určovat samy.

Studenti by školné mohli splácet i ze zvýhodněných půjček, které chce budoucí vláda zavést spolu se studijními granty a spořením na vzdělávání.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat