Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus: Soud není třetí komora parlamentu

Česko

  19:21
Čeští politici by podle prezidenta Václava Klause neměli řešit své spory přes Ústavní soud tak často, jak je tomu v poslední době. Klaus na oslavě 15. výročí Ústavního soudu ČR uvedl, že se Ústavní soud někdy chová jako třetí komora parlamentu. Mohou za to mimo jiné i politici, doplnil. Po skončení slavnosti se vyjádřil i ke kauze Morava s tím, že jde o selhání systému politiky.

Prezident Václav Klaus na oslavě 15. výročí Ústavního soudu ČR . foto: Igor ZehlČTK

K řešení mnoha politických problémů existují jiné prostředky než žaloby projednávané na půdě Ústavního soudu, uvedl. Ústavní soud se v poslední době opakovaně zabýval třeba vládní reformou veřejných financí či euroústavou, řešil také fungování Ústavu pro studium totalitních režimů.

"Ústavní soud má bránit překotným změnám právního řádu, má odolávat legislativním smrštím, má třikrát, nebo ještě lépe pětkrát měřit, než dovolí do právního řádu zásadně říznout," poznamenal prezident.

"Myslím si, že každý soudce Ústavního soudu by přivítal, kdyby většina těchto sporů byla řešena mimo soudní místnost, kdyby nebyla řešena cestou konfliktů, které má rozhodnut soud, ale cestou kulturního politického dialogu," reagoval předseda soudu Pavel Rychetský. Připomněl ale, že právo navrhnout zrušení zákonů mají právě jen politici a soudy.

Klaus se v minulosti dostal s vrcholnou soudní institucí hned několikrát do rozporu. Ústavní soudci měli jiný názor třeba na spor kolem odvolání předsedkyně Nejvyššího soudu Ivy Brožové. Klaus dnes některé spory připomněl, nepřímo ale celkovou práci soudu pochválil. "Ústavní soud prokázal, že si své čelné místo v životě republiky zaslouží," uvedl.

Podle Klause je úloha ÚS v soudním systému podobná jako role prezidenta republiky ve výkonné moci. "Oba mají zajišťovat ochranu před konjunkturálními vlivy, mají spíše brzdit než šlapat na plyn, mají úlohu konzervativnější," uvedl Klaus.

Ke kauze Morava: Je to selhání systému politiky
Po skončení slavnosti k 15. výročí Ústavního soudu se Václav Klaus vyjádřil také ke kauze s poslancem Moravou.  "Nemyslím, že je to až takové selhání jednotlivců, je to selhání systému, stylu politiky, " uvedl. "Totální ideové vyprázdnění politiky, které u nás nastalo, míří k tomu, že politika zůstává mocenským soubojem a ten už používá nástroje, které používá. Vraťme politice její obsah, pak nebude potřeba číst veřejně soukromé SMS, nebude potřeba mít skryté kamery a skryté mikrofony, nebude potřeba mít nastrčené figurantky."

K tomu, zda by měli být nyní někteří členové ODS vyloučeni, se nechtěl vyjadřovat s tím, že je to záležitost místních organizací strany. "Já si myslím, že každá politická strana včetně ODS si tu věc musí vyřešit sama, a nebude to padat z nebe, to řešení," uvedl Klaus, bývalý předseda a zakladatel ODS.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat