Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Klaus teď musí počkat na soud

Česko

Lisabonská smlouva - Ústavní soud dostal nový návrh na její přezkoumání. Projedná ho předčasně

Prezident nesmí podepsat Lisabonskou smlouvu. A to až do chvíle, kdy Ústavní soud rozhodne o nové stížnosti, kterou včera podali senátoři. BRNO Zástupci Ústavního soudu nejsou schopni říct, kdy rozhodnou o novém podnětu týkajícím se souladu Lisabonské smlouvy s naším právem. A to přesto, že jednání sami upřednostní před dalšími případy. Do doby jejich rozhodnutí prezident Václav Klaus nesmí podle ústavy dokument podepsat.

Návrh včera předložila skupina sedmnácti senátorů, a to převážně z ODS. Čelí kritice zastánců dokončení ratifikace smlouvy; odkládání podle nich ohrožuje pozici a vliv České republiky v rámci EU.

Generální sekretář soudu Tomáš Langášek pro LN po převzetí dokumentu uvedl, že o dalším postupu soudci rozhodnout ve středu ráno. Poté ale předseda soudu Pavel Rychetský svolal už na včerejší podvečer mimořádné zasedání pléna. To se usneslo, že se návrhem budou zabývat přednostně, ačkoli o to autoři návrhu nepožádali. Rychetský LN potvrdil, že chtějí jednat maximálně rychle a vnímají vážnost dokumentu. Ani tak ale termíny jednání nelze odhadovat. Soudce zpravodaj by měl být znám dnes - a ten musí shromáždit podklady.

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS), který návrh v Brně podal, potvrdil, že podali ne úplně hotový text a že si vymínili jeho další rozšíření. Tvrdí, že návrh podávají alespoň v současné podobě proto, aby to nevypadalo, že taktizují na základě výsledku irského referenda. „V tuto chvíli je jasné, že jsme žádost podali. Dotazy, zda návrh podat chceme či nechceme, zda vůbec něco máme, tím pádem pominou. A my to v klidu doplníme,“ řekl po předání dokumentu Oberfalzer.

Nové podání napadá jiné části, než kterými se už soud zabýval. Loni na podzim ústavní soudci nenašli rozpor s ústavním pořádkem, zdůraznili však, že se zabývali jen konkrétně kritizovanými částmi. „Dospěli jsme k názoru, že i když si tím možná v budoucnu přiděláme práci a zkomplikujeme situace, budeme tak postupovat,“ řekl tehdy LN soudce Vojen Güttler.

Nyní by soudci měli podle Oberfalzera projednat vše jako celek i jednotlivé části a jasně říct, zda je unie mezinárodní organizací, nebo superstátem - případně po vzoru německých kolegů stanovit podmínky ratifikace, například úpravy některých zákonů.

Dalšímu ze senátorských odpůrců smlouvy Jiřímu Pospíšilovi (ODS) vadí, že podle smlouvy rozhodnutí členských zemí EU nesmějí být v rozporu s cíli unie, aniž by tyto cíle byly upřesněny.

Oberfalzer je nekompromisnější. Novelizace předchozích smluv, kterou Lisabonská smlouva v podstatě je, podle něj maskuje odmítnutou evropskou ústavu. „V každém slušném společenství se jednou odmítnutý dokument už neprojednává. V Evropě je to jinak,“ řekl

Senátor vyloučil, že by ho zástupci vedení strany odrazovali od podání návrhu. Naopak podle něj existovali zastánci rozšíření návrhu, který i tak čítá desítky stran.

Autor: