Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus udělil milosti čtyřem lidem spojeným s Mrázkem a Pitrem

Česko

  8:57
PRAHA - Prezident Václav Klaus udělil v minulosti milost čtyřem lidem, kteří patřili do okruhu přátel či známých zavražděného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka a uprchlého podnikatele Tomáše Pitra.

Václav Klaus při novoročním projevu foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Podle deníku Mf Dnes, který na případy upozornil, dostali milost Karel Steiniger, Miroslava Pragerová, Jarmila Morávková a Jan Kondler. Dopustili se převážně daňových a úvěrových podvodů. Prezidentův kancléř Jiří Weigl tvrdí, že prezident o vazbách těchto lidí na Mrázka a Pitra nevěděl.

František Mrázek

Deník uvádí, že Steiniger byl obchodní partner Pitra, Pragerová po Pitrovi spravovala firmu a Morávková a Kondler jsou spolupracovníci Mrázkova významného obchodního partnera Richarda Morávka. Steinigerovi dal Klaus milost v roce 2004, protože prý trpí závažnou nemocí. Pragerová ji dostala o tři roky později, aby se mohla starat o své děti. Zdravotní stav byl důvodem toho, proč Klaus udělil v roce 2008 milost i Morávkové a Kondlerovi.

Z žádosti nepoznáte, o koho jde, tvrdí kancléř
Podle prezidentova kancléře Weigla Klaus o spojení těchto lidí s Mrázkem a Pitrem nevěděl. "Myslím, že tohle tušit nemůže nikdo. To z té žádosti nepoznáte. S kým ten člověk obchodoval, s kým je kamarád," řekl kancléř.

Neví, proč prezident u zmíněných čtyř lidí přihlédl k humanitárním a zdravotním důvodům. "Pan prezident nad každou milostí sedí sám a sám to zvažuje," prohlásil.

Vážnou nemoc jen předstírá, hlásil soudce
Podle MfD měl minimálně v případě Steinigera o údajně závažné nemoci pochybnosti i soudce, který celý jeho případ do detailů znal. "Z předložených lékařských zpráv je zřejmé, že odsouzený (Steiniger) neonemocněl nevyléčitelnou životu nebezpečnou chorobou a netrpí ani nevyléčitelnou chorobou duševní," napsal soudce Zdeněk Minařík Klausovi před udělením milosti.

Weigl vyloučil, že by milosti "Mrázkových lidí" Klausovi někdo doporučoval - třeba poradci nebo přátelé z tenisu. "Pan prezident bere funkci vážně a zodpovědně. Je nemyslitelné, aby šel na ruku svým kamarádům. To vylučuji," prohlásil kancléř.

Mrázka zastřelili kvůli Setuze, Pitr před vězením uprchl
Mrázka, bývalého vládce podsvětí, zastřelil neznámý pachatel v lednu 2006. Podle bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho byl zavražděn kvůli zákulisním tahanicím o ústeckou potravinářskou firmu Setuza. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká loni nařídila pokračovat ve vyšetřování jeho vraždy.

Tomáš Pitr

Uprchlý podnikatel Pitr dostal minulý týden v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi Setuzy a Milo Surovárny z roku 2000 souhrnný trest šest let vězení. Verdikt vynesl pražský městský soud. Pitrovi soud uložil trest souhrnný, již v roce 2006 byl totiž pravomocně odsouzen k pětiletému trestu vězení za daňové delikty z roku 1994. Do vězení nenastoupil a od roku 2007 se podle všeho skrývá v zahraničí. Je na něho vydán tuzemský, evropský i mezinárodní zatykač.

Autoři: ,