Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Klaus vetoval zákon o dětech. Končily by na ulici či mrtvé, říká

Evropa

  22:15
PRAHA - Boj prezidentského páru za zachování kojeneckých ústavů pokračuje. Poté, co se proti záměru koalice změnit současný model fungování pěstounství otevřeným dopisem postavila v únoru první dáma Livia Klausová, zkritizovala novelu zákona o sociálněprávní ochraně dětí i hlava státu.

Prezident Václav Klaus při svém projevu na Žofínském fóru. foto: ČTK

„Děti nejsou zboží a tento zákon na to málo pamatuje. Je bezcitný a surový,“ uvedl mimo jiné prezident Václav Klaus ve zdůvodnění veta, které adresoval předsedkyni dolní komory Miroslavě Němcové.

ČTĚTE TAKÉ:

„Nový zákon neobsahuje žádné pojistky proti libovůli úředníků při posuzování toho, zda rodiče vychovávají své děti správně,“ zlobí se Klaus a přisazuje si, že norma byla přijata pod tlakem mezinárodních institucí: Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva, Dětského fondu OSN a Evropské komise. Jenže právě tyto úřady opakovaně upozorňovaly na to, že Česko do různých ústavů posílá zbytečně velký počet dětí.

Konkrétně ministerské statistiky evidují v ústavní péči na jedenáct tisíc chlapců a děvčat. Česko se tak v  Evropské unii řadí ke státům s nejrozšířenější ústavní výchovou. Na tuto skutečnost dlouhodobě upozorňují i odborníci na výchovu dětí. Názor prezidenta na prosazovanou novelu je zklamal. „Je neuvěřitelná zpráva, že pan Klaus nepodpořil moderní zákon, po němž odborná veřejnost volala dvacet let. Je mi strašně líto, jakého máme prezidenta,“ uvedla pro ČTK třeba ředitelka Střediska náhradní rodinné péče Věduna Bubleová.

Prezident podle expertů zákon podcenil

Podobný názor má i šéfka sdružení Rozum a cit Jaroslava Máliková. „Je to nedocenění situace opuštěných a ohrožených dětí. Čas jim utíká, přitom by mohly mít zázemí v rodinách,“ tvrdí Máliková. Zdůraznila přitom, že ústavních zařízení se novela vůbec netýká, má podle ní zajistit podporu pěstounů a služby pro rodiny.

Jenže právě otázka změn v pěstounství vyvolává v prezidentu Klausovi snad největší obavy. „Novela vnímá pěstounskou péči nikoliv jako poslání, ale jako zaměstnání. Hlavní motivací pěstounů příště už nemá být jejich zájem o děti, jejich altruismus a soucit s dětmi, které nemají vlastní rodinu, ale motivace finanční,“ tvrdí Klaus.

Prezident zároveň opakuje výhradu, kterou před půl rokem formulovala i jeho žena Livia. „Nikdo nerozptýlil obavy, že zákon směřuje k rušení kojeneckých ústavů. Není možné dosáhnout stavu, že vůbec žádné dítě nebude v ústavu. Některé děti, nebudou-li v ústavu, budou v lepším případě v nemocnicích, v horším budou na ulici nebo mrtvé,“ zdůvodnil Klaus motivy, proč vetoval zákon.

Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) přesto věří, že poslanci prezidentovo veto přehlasují. Novela se nyní vrátí zpět do sněmovny. Aby začala platit, je potřeba získat pro ni v dolní komoře minimálně 101 hlasů.

Autor: