Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Klaus, vítaný host. V Moskvě

Česko

Zahraniční cesty českého prezidenta - Oficiální návštěvy, přednášky či alespoň prezentace knihy

Jen málokterý politik Evropské unie Rusko v poslední době tolikrát podpořil jako Václav Klaus. I proto je v Moskvě prezident vítanější než jiní evropští státníci. Ukázala to i včerejší Klausova návštěva u ruského prezidenta Dmitrije Medveděva.

MOSKVA/PRAHA Ještě donedávna měli Dmitrij Medveděv a Václav Klaus přece jen jedno téma, na němž se jednoznačně neshodli. Byl jím projekt americké protiraketové obrany a umístění amerického radaru v Brdech. Ten český prezident oficiálně podporoval, zatímco pro Rusko představoval červený hadr. Před několika týdny však americký prezident Barack Obama udělal za projektem tečku a navrhl systém nový proti raketám krátkého a středního doletu. A ten Rusům, alespoň podle prvních reakcí téměř nevadí.

Včerejší rozhovory obou státníků proto v Medveděvově prezidentské rezidenci na okraji Moskvy (už samo místo setkání naznačuje vyšší kvalitu vztahů, než je obvyklé) byly téměř idylické. K ještě větší vstřícnosti vůči Klausovi bránila Rusům obezřetnost - hlavní evropské mocnosti Francie a Německo jsou osamoceným odporem českého prezidenta proti Lisabonu rozzuřené a otevřená podpora Klausovi by Moskvě mohla způsobit potíže.

I v Moskvě musel ale Klaus jako evropská, když ne světová hvězda posledních dnů odpovídat na otázky ke svému postoji k Lisabonské smlouvě. Svoji podmínku ohledně neplatnosti Charty základních práv proto, aby nebyly ohroženy Benešovy dekrety, označil v Moskvě za zásadní a nezměnitelnou. „Pro mě je to naprosto životně zásadní věc,“ prohlásil Václav Klaus v přítomnosti Dmitrije Medveděva. „Nevidím sebemenší důvod, abych z Moskvy vysílal jakékoli signály o svých dalších krocích ohledně Lisabonu,“ dodal ale současně Klaus. Doplnil to ještě informací, že se Medveděvovi snažil svůj odpor proti další evropské integraci při jejich rozhovoru vysvětlit.

Ruský prezident včera nejen přijal Klausovo pozvání na návštěvu Prahy, kde ještě ve funkci hlavy státu nebyl, ale také ocenil, že se vztahy obou zemí dostávají do „pragmatičtější roviny“. A označil je za „velmi dobré a přátelské“. Informace o zvyšování aktivit ruských agentů v Česku, před nimiž ve své výroční zprávě varovala česká kontrarozvědka, nazval pak „spikleneckými teoriemi z dob studené války“.

Kontrakty za 17 miliard Jak už bývá u Klausových návštěv v Rusku obvyklé, prezidenta doprovázela i velice početná skupina podnikatelů. Ti jeho přítomnosti využili včera večer k podpisu nových kontraktů v celkové hodnotě přes sedmnáct miliard korun. „Jsem rád, že se celá řada věcí daří,“ uvedl Klaus, který označil hospodářské vztahy s Moskvou za velice důležité. Klaus, který na rozdíl například od bývalého premiéra Mirka Topolánka necítí obavy z ekonomického vlivu Ruska v České republice, podpořil účast ruských firem na dostavbě jaderné elektrárny Temelín, jednom z největších tendrů, jež se v Česku v příštích deseti letech uskuteční. „Je dobře, že se významná ruská firma snaží podílet na dalším pokračování jaderné energetiky v České republice,“ cituje Klause agentura ČTK.

Klaus se také na Moskevské státní univerzitě sešel včera odpoledne se studenty a propagoval tam svoji „antiekologickou knihu“ Modrá, nikoli zelená planeta. „Ohrožena je svoboda, s klimatem je vše v pořádku,“ tvrdil Klaus ruským studentům. Dočkal se převážně potlesku.

***

„Nevidím důvod, abych z Moskvy vysílal signály o dalších krocích ohledně Lisabonu.“

„Je dobře, že se ruská firma snaží podílet na pokračování jaderné energetiky v Česku.“

Autor:

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč