Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Klaus chválil Vondru. Byl jedním z výraznějších ministrů, řekl prezident

Česko

  10:00aktualizováno  10:40
PRAHA - Končící ministr Alexandr Vondra (ODS) byl podle prezidenta Václava Klause výrazným ministrem obrany, lepším než byli někteří předchozí. Hlava státu to uvedla na začátku své dnešní schůzky s Vondrou, který vládu opustí k 7. prosinci. Jeho rozhodnutí skončit prý Klause překvapilo.

Prezident Klaus a odstupující ministr obrany Alexandr Vondra. foto: Roman VondroušČTK

Vondra prohlásil, že prezidentovi přišel poděkovat za podporu, kterou mu v jeho práci jako vrchní velitel ozbrojených sil poskytoval.

"Já jsem byl tím rozhodnutím poněkud překvapen. Já pana ministra považoval za jednoho z výraznějších ministrů obrany, které jsme měli," poznamenal Klaus.

Oba politici spolu hovořili zhruba 45 minut. Podle Vondry byla tématem schůzky například situace v ODS, jejímž byl Klaus dlouhou dobu předsedou.

Hovořili také o dění na domácí i evropské politické scéně. "O obraně taky, ale byl to přátelský rozhovor," dodal Vondra.

Že ve vládě končí oznámil Vondra ve středu. Důvodem je podle něj ztráta důvěry voličů, která se projevila jeho prohrou v říjnových senátních volbách. Ministra však už delší dobu poškozoval případ předražených zakázek pro firmu Promopro z doby českého předsednictví EU.

Kam Alexandr Vondra zamíří nyní?

Jaký bude další osud Alexandra Vondry poté, co opustí ministerské křeslo? Jako jedna z těch nejpravděpodobnějších variant se jeví výpomoc jeho blízkého přítele a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který by mu mohl najít místo v diplomacii.

Ve hře je i to, že by Vondra zakotvil ve strukturách Severoatlantické aliance. Ale je to jen pár měsíců, co tamější post českého velvyslance obsadil dřívější Vondrův náměstek Jiří Šedivý.
Megalomanské spekulace dokonce tvrdí, že by mohl až na post generálního tajemníka NATO.

Své plány má i premiér Petr Nečas. Ten včera prohlásil, že s ministrem obrany počítá a chce s ním spolupracovat dál. Proto se objevila možnost, že by Vondra vedl kandidátku ODS ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014.

Vondra nesdělil, kdo by se měl stát jeho náhradníkem v čele resortu. "Ministr nerozhoduje o svém nástupci, to je zodpovědnost předsedy vlády a já mu rozhodně nebudu tu situaci ztěžovat a komplikovat tím, že bych přes média posílal nějaká doporučení," řekl Vondra.

Není pravidlem, aby si Klaus odcházející ministry na Hrad zval. V minulosti před koncem vládního angažmá přijal například ministra školství Josefa Dobeše (VV), jehož práci dlouhodobě chválil.

Klaus je jako hlava státu vrchním velitelem armády, a s Vondrou se tak setkával i na řadě vojenských akcí. Ministrův způsob vedení obrany Klaus vesměs schvaloval.

Někdejší chartista Vondra, který na začátku své politické kariéry působil jako poradce Václava Havla, ale nikdy nepatřil mezi Klausovy politické oblíbence. Střetávali se i v době, kdy Vondra jako vicepremiér pro evropské záležitosti spoluutvářel evropskou politiku vlády Mirka Topolánka (ODS).

Prezident se účastní i jednání Bezpečnostní rady státu a mohl by ho zajímat stav jednání kolem budoucnosti nadzvukového letectva. Tímto zásadním bezpečnostním a finančním tématem se bude rada zabývat v pondělí. Schůzky se bude jako ministr obrany ještě účastnit Vondra.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!