Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Senátoři se obořili na váhajícího Klause. Pohrdáte ústavou, vzkazují

Česko

  11:22
PRAHA - Senátorům došla trpělivost s Václavem Klausem. Prezident zatím nepodepsal doplněk lisabonské smlouvy, který umožní vznik nového záchranného fondu eurozóny. Česko je poslední zemí EU, která ratifikaci nedokončila.

Prezident Václav Klaus při rozhovoru pro LN foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Senát vyzval prezidenta Václava Klause k tomu, aby "neprodleně" podepsal doplněk lisabonské smlouvy, který umožní vznik nového záchranného fondu eurozóny - Evropského stabilizačního mechanismu (ESM).

Záchranný fond EU

Fond by měl za daných podmínek pomoci zemi platící eurem překlenout problémy s financováním, které by mohly ohrozit stabilitu eurozóny. Česku před zavedením eura nevzniknou kvůli souhlasu s fondem žádné finanční závazky. Pokud by ČR byla členem eurozóny, musela by během 12 let vložit do fondu 40 miliard korun. Ručit by musela okamžitě za půjčky ve výši 250 miliard korun; tato částka by se po 12 letech v eurozóně navýšila na 310 miliard korun.

Proces je třeba dokončit ještě letos, aby nový fond mohl od začátku příštího roku fungovat.

Bez zbytečného odkladu

"Prezident republiky má povinnost ratifikovat mezinárodní smlouvu bez zbytečného odkladu poté, kdy obě komory Parlamentu České republiky vysloví souhlas s ratifikací, jak konstatoval Ústavní soud," uvedl předseda senátního evropského výboru Miroslav Krejča (dříve ČSSD).

Připomenul, že Senát a sněmovna vznik fondu schválily už na jaře - horní komora 25. dubna, dolní komora pak 5. června. Výzvu schválilo 47 z 54 přítomných senátorů, nepodpořili ji jen zástupci ODS.

Senát už na jaře uspěl s podobnou výzvou vůči prezidentovi, která se týkala podpisu dodatku k Evropské sociální chartě o kolektivních stížnostech.

Vzkaz pro Klausovy nástupce

Místopředseda ČSSD a prezidentský kandidát Jiří Dienstbier obvinil Klause z toho, že svým otálením "pohrdá ústavou a takto závažným způsobem porušuje" prezidentský slib, v němž se zavázal ústavu a zákony dodržovat. Klaus svým chováním podle Dienstbiera ohrožuje pozici ČR na mezinárodní scéně.

ČTĚTE TAKÉ:

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) podotkl, že výzva je upozorněním i pro Klausovy nástupce. Doufá, že se senátoři nebudou muset podpisu domáhat přes Ústavní soud. Ministr zahraničí a prezidentský kandidát TOP 09 Karel Schwarzenberg potvrdil, že "nejsou dány žádné překážky k dokončení ratifikačního procesu". Věří, že Klaus smlouvu podepíše do konce roku.

Co také schválil Senát

  • Senát schválil úmluvu o ochraně finančních zájmů Evropských společenství a několik souvisejících protokolů, které zpřísňují boj proti podvodům při čerpání evropských peněz. Jak již dříve řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek, tento dokument zakotvuje povinnost kriminalizovat jednání poškozující finanční zájmy EU a také definuje různé pojmy, aby se v jednotlivých členských státech nedaly vykládat jinak. Smlouvu musí ještě schválit Sněmovna.
  • Senát podpořil snahu ČSSD o zrušení kritizovaných sKaret k výplatě sociálních dávek. Karty jsou podle odpůrců zbytečné, nemravné a protiústavní.
Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat