17. června 2012 14:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus: Řekové jsou obětí eurozóny, volby krizi nevyřeší

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto: ČTK

Výsledek řeckých voleb neovlivní řešení současné krize v eurozóně, řekl Radiožurnálu prezident Václav Klaus. I když podle něj zvítězí "takzvaně proevropští Řekové", Řecku nesplatitelný dluh zůstane i nadále a jen se současná situace bude prodlužovat, míní Klaus.

"Naopak Řecko by potřebovalo jasné řešení a já vždycky říkám, že Řekové nezpůsobili tuto krizi, Řekové jsou obětí té eurozóny," uvedla hlava českého státu. Představa, že východiskem je vítězství proevropských stran, je podle něj naprostý omyl.

ČTĚTE TAKÉ:

Co by jasným řešením mělo být, zda například návrat k drachmě, Klaus neuvedl. Český prezident je známý euroskeptik a současnou EU dlouhodobě kritizuje.

Osud společné měny

V Řecku, jehož veřejný sektor se topí v dluzích, začaly další předčasné parlamentní volby, na jejichž výsledek čeká celá Evropa. S volbami se spojuje osud společné měny euro.

Řekové jdou v krátké době k druhým předčasným parlamentním volbám poté, co ty předchozí, které se konaly 6. května, neumožnily sestavení vlády s většinovou podporou poslanců.

Poslední oficiální průzkumy veřejného mínění před dvěma týdny vesměs naznačovaly velmi těsné vítězství proevropských konzervativců nad Koalicí radikální levice (SYRIZA), která odmítá pokračovat v rozpočtových škrtech. Unie Řecku slíbila pomoc výměnou za reformy a šetření.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČTK, Lidovky.cz