19. listopadu 2012 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nový klausismus - spokojování. Podle expertky je prezident kreativní

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 62Diskuse
Prezident Václav Klaus při rozhovoru pro LN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus při rozhovoru pro LN | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA V projevu k výročí 17. listopadu použil prezident Václav Klaus nepříliš obvyklý výraz "spokojování". Pravidla češtiny neporušil, jen se rozrostl jeho sborník charakteristických výrazů. Připomeňte si známé Klausovy termíny.

"Pokud se užití slova jeví jako osobité, je to dáno jistým napětím mezi pojmovou přesností a výstižností, výrazovostí"  vysvětlila pro server Lidovky.cz jazykovědkyně Olga Martincová. "Uvedený výraz je tedy i přes svou neobvyklost z jazykového hlediska v pořádku."

Prezidentův slovník je známý neobvyklými a často zcela novými slovy. Různými "ismy" (kterých se však Klaus podle svých slov spíše obává) se to v něm jen hemží.

Některé Klausovy výroky přitom v české společnosti přežívají již roky: "Sledovala jsem výraz havlismus - je to dnes vícevýznamové slovo a užívá se dost široce," podotkla Martincová. 

Klausovy novotvary jazykovědkyně vidí jednoznačně jako projev jazykové kreativity. Mezi nejznámější patří mediálně obratné termíny "Sarajevský atentát" nebo "opoziční smlouva" a řada různých -ismů.

Václav Klaus při projevu k výročí vzniku republiky

Václav Klaus při projevu k výročí vzniku republiky

Co rozhoduje o tom, zda se termín ujme? "Zda se slovo ujme, rozšíří v užití, nebo stane běžné záleží na mnoho faktorech," tvrdila Martincová. 

"K prognózám rychlého rozšíření svádí to, že se po jistou dobu hojně o výrazu mluví v médiích, že jej užívají novináři, politici, lidé vystupující v internetových diskusích atd."

Výsledek procesu přejímání slov slovníky podle Martincové nelze jednoznačně odhadnout: "Některá slova vůbec uzualizací neprojdou, jejich existence končí již jejich zrodem. O procesu ustalování rozhodují především uživatelé jazyka."

PREZIDENTŮV SLOVNÍK

aneb jak Václav Klaus interpretuje své výroky

  • HAVLismus - "Je to jiné a zcela odlišné vnímání světa, které nedokáži lépe pojmenovat. Ale je to neutrální analytický výraz." (2009)
  • ENVIROMENTALismus - "Tato ideologie vzývá zemi a přírodu a pod hesly o jejich ochraně - podobně jako staří marxisté - se snaží nahradit svobodný spontánní vývoj lidstva jakýmsi centrálním, nyní globálním, plánováním celého světa," (2007)
  • NGO-ismus - "Je to ideologie, která nabízí alternativní mechanismus rozhodování o věcech veřejných, než jakým je standardní, tradiční parlamentní demokracie, založená na všeobecném, rovném, přímém a tajném hlasovacím právu," (2005)
  • EVROPEismus - "Je dnešní evropskou metaideologií, která je pro všechny jeho zastánce jakoby před závorkou a do které se vejde dočasně a utilitárně souhlasit i nesouhlasit s válkou v Iráku, chtít vyšší i nižší daně, smiřovat se i nesmiřovat se s masivními odposlechy občanů, chtít, či nechtít obchodovat s Čínou, podporovat, či nepodporovat registrované partnerství a spousta dalších věcí,"  (2006)
khuKarel Hrubeš, Lidovky.cz
  • 62Diskuse