9. února 2012 12:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klausova popularita klesá. Nezajímá se o problémy občanů

Václav Klaus při novoročním projevu v roce 2012. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus při novoročním projevu v roce 2012. | foto: Michal Kamaryt, ČTK

PRAHA Český prezident Václav Klaus dodává vážnost prezidentskému úřadu a plní ústavní funkce, ale nezná problémy občanů. Vyplývá to z výsledků lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění(CVVM). Oproti loňskému roku si ale Klaus u veřejnosti značně pohoršil. V každé ze sledovaných funkcí prezidenta přibylo lidí, podle kterých nevykonává své povinnosti dobře.

Činnost současného prezidenta sleduje CVVM v průzkumech veřejného mínění už od roku 2004. Poslední průzkum se konal od 9. do 16. ledna. Letos lidé stejně jako v minulých letech velmi pozitivně hodnotili Klausovy zásluhy o vážnost a důstojnost prezidentského úřadu.

ČTĚTE TAKÉ:

Že Klaus dodává úřadu na vážnosti, si myslí 70 procent Čechů. To je však zatím nejslabší prezidentův výsledek, protože loni hodnotilo pozitivně Klausův vliv na důstojnost úřadu 80 procent dotázaných, a v roce 2004 dokonce 89 procent.

Stejně tak si prezident pohoršil ve srovnání s výsledky loňského průzkumu ve všech dalších otázkách, většinou ale jen o několik procentních bodů.

Největší propad v hodnocení veřejnosti si vysloužil za reprezentaci Česka v zahraničí. Že ČR zastupoval v cizině dobře, prohlásily před rokem téměř tři čtvrtiny dotázaných, kdežto letos si to myslí už jen 58 procent lidí. I v tomto případě se jedná o nejhorší Klausův výsledek od roku 2004.

Anketa

Myslíte si, že se Václav Klaus dostatečně zajímá o problémy lidí v Česku?

Ano 102
Ne 774

Nehůře si Klaus podle průzkumu počíná stejně jako v předchozích letech při ovlivňování vnitropolitického života v zemi a kontaktu s občany. Jen 45 procent lidí oceňuje prezidentův vliv na českou politiku a pouhá třetina dotázaných si myslí, že je v kontaktu s občany ČR a zná jejich problémy.

Za dobrou autoritu pro občany jej považuje 57 procent Čechů. Velmi kladně naopak lidí hodnotí plnění ústavních funkcí, které Klaus dobře zvládá podle 73 procent dotázaných.

Lépe hodnotí Klause podle CVVM především lidé s dobrou životní úrovní. Pozitivněji se na jeho působení dívají také příznivci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, naopak kritičtí jsou stoupenci ČSSD a komunistů.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz