Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klausovo osmero pro nápravu Evropy: pozor na zelené

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto: ČTK

CHICAGO Prezident Václav Klaus v Chicagu představil osmero pro nápravu Evropy. Starý kontinent je podle něj zasažen hlubokou systémovou krizí, kterou způsobuje oslabení národních států a nevhodná měnová unie.

Změnu by podle prezidenta přineslo například opuštění "neproduktivního a paternalistického" sociálně tržního hospodářství či ucelený program redukce mandatorních vládních výdajů.

Centralizace oslabuje rozvoj

Klaus na konferenci pořádané organizací Chicago Council on Global Affairs (Chicagská rada pro globální záležitosti) také vyzval k tomu, aby se Evropa zbavila nadměrné centralizace, která oslabuje její rozvoj. Odmítl rovněž ekologickou legislativu, která je podle něj brzdou rozvoje. "Zeleným musí být zabráněno v tom, aby přebírali stále více ekonomiky pod prapor tak chybných myšlenek, jako je doktrína globálního oteplování," řekl prezident.

ČTĚTE TAKÉ:

V narážce na současné problémy předluženého Řecka uvedl, že jednotlivé země by měly mít možnost opustit evropskou měnovou unii. Zopakoval, že Řecko považuje za oběť chybného uspořádání eurozóny. Podle něj nejde o optimální měnovou unii, protože pod jednou měnou, jedním směnným kurzem a jednou úrokovou sazbou slučuje ekonomicky zcela nesourodé země.

Odchod Řecka z eurozóny

Takové měnové unie jsou podle českého prezidenta velmi nákladné a dlouho nevydrží. Jejich přežití by vyžadovalo velkou míru solidarity mezi jednotlivými zeměmi, podotkl Klaus. Dodal ale, že takovou solidaritu, jakou se například vyznačovalo západní Německo po sjednocení s východním Německem, v současné Evropské unii nevidí.

Klaus odmítl hlasy, že případný odchod Řecka z eurozóny by byl katastrofou.Připomněl pokojné rozdělení společné měny při rozpadu česko-slovenské federace. "Technicky je to snadné," uvedl. Dodal, že v této souvislosti rád říká, že Češi a Slováci jsou experti na likvidaci monetárních unií.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Ohledně případných změn v Evropě, které považuje za potřebné, je ale český prezident skeptický. Vyžadovaly by prý, aby se do ní vrátila politika, kterou prý nadnárodní evropské instituce zcela záměrně potlačily. Takový zvrat ale podle Klause může přinést jen radikální politická změna v některé z velkých zemí unie. V silách malých a středních zemí to prý není.

ČTĚTE TAKÉ:

Klaus na konferenci v Chicagu promluvil na závěr svého pobytu ve městě, kde vedl českou delegaci na dvoudenním summitu Severoatlantické aliance. Před svým projevem dostal jako pozornost dres místního hokejového klubu Chicago Black Hawks se svým jménem a číslovkou jedna. Po vystoupení na konferenci Klaus odjel na letiště, odkud odletí do Prahy.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...