6. prosince 2008 15:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klausovo rozhodnutí rozplakalo členy

Václav Klaus na kongresu ODS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus na kongresu ODS | foto: Jakub HněvkovskýLidové noviny

PRAHA Druhý den kongresu občanských demokratů v pražských Vysočanech se odehrává v nervózní atmosféře, kterou ještě více vyšponoval prezident Václav Klaus zpřetrháním vazeb k ODS. Delegátům oznámil, že se vzdává funkce čestného předsedy. Podle vedení strany to ODS neoslabí, část delegátů ale projev přijala téměř se slzami v očích.Sledujte on-line z kongresu ODS

Občanští demokraté nejsou podle předsedy ODS Mirka Topolánka nadšeni z toho, co Klaus udělal. Topolánek ale nemá pocit, že by to stranu poškozovalo. Premiér také vyzval k jednotě, která je nutná pro volební vítězství ODS.

Politologové soudí, že Klausův krok posílí frakční boj uvnitř strany a může přispět k odchodu části členů.


Podívejte se na fotky

Topolánek se vůči prezidentovi vymezil ještě před jeho příjezdem do místa zasedání. Slíbil, že se po volbách do Evropského parlamentu v příštím létě zasadí o založení evropské pravicové frakce. Reagoval tak na prezidentův úmysl podpořit vznik euroskeptické strany. "Nechci alibisticky tvrdit, že stejně nikdy nic nedosáhneme, ani trucovat. Chci hledat spojence. Chci hledat způsoby, ne důvody. Potřebujeme i v Evropě své síly spojit, ne je štěpit. Potřebujeme i v Evropě zvýšit svůj koaliční potenciál, ne se dostávat do izolace. Potřebujeme i v Evropě realismus, ne doktrinářství. Potřebujeme hájení národních zájmů, ne národovectví," uvedl Topolánek.


Prezident na kongresu setrval zhruba hodinu, o pro něj nepřijatelné lisabonské smlouvě nemluvil. Delegáti za ním chodili se slovy lítosti. Ze sálu ho vyprovodil Topolánek

Druhý den kongresu před tím premiér zahájil třičtvrtěhodinovou řečí, v níž shrnul důvody volební prohry ODS v říjnových volbách do třetiny Senátu a krajských zastupitelstev. ODS podle něj prohrála kvůli ztrátě jednoty, věrohodnosti a srozumitelnosti. Je podle něj nezbytné vrátit ODS jednotu, v této souvislosti vyzval rebely v poslaneckém klubu ODS Vlastimila Tlustého, Juraje Ranince a Jana Schwippela k přehodnocení jejich postojů. Strana se podle něj musí konsolidovat a vrátit se k ztraceným voličům.

V části věnované zahraniční politice ODS zdůraznil nutnost přijetí lisabonské smlouvy, i když není ideální. Jeho protikandidát v nedělních volbách šéfa ODS Pavel Bém naopak delegáty přesvědčoval o nutnosti nyní smlouvu neschválit. V ostatních bodech se s Topolánkem i podle vlastních slov shoduje. Bém prohlásil, že ODS "havarovala" a dostala se do neskutečně složitého politického prostoru. K situaci se vyjádřili také zbývající místopředsedové ODS, všichni varovali před politikou ČSSD a vyzývali ke snaze získat středového voliče.

Kongres nijak nenarušila demonstrace zhruba 300 příznivců krajně pravicové Dělnické strany, kteří přišli do Vysočanech protestovat proti návrhu vlády tuto stranu zakázat.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz