Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Klausovy teze o havlismu by měly vejít do učebnic, myslí si Šťastný

Česko

  13:59aktualizováno  14:22
PRAHA - Poslanec a dlouhodobý politický spojenec Václava Klause Boris Šťastný (ODS) souhlasí s prezidentovými ostrými výroky na adresu Václava Havla. Klaus podle něj přesně pojmenoval důvody současného marasmu, jímž prochází Česká republika.

Poslanec ODS Boris Šťastný foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

V rozhovoru pro polský týdeník Do Rzeczy Klaus mimo jiné přirovnal ideologii Václava Havla, kterou nazývá havlismem, k ozvěně francouzského jakobínství. "Václav Havel nazýval trh hokynářstvím, místo demokracie chtěl elitářskou postdemokracii, místo konzervatismu a tradičních hodnot prosazoval modernistické boření existujícího lidského řádu," uvedl dosluhující prezident Václav Klaus.

ČTĚTE TAKÉ:

Server Lidovky.cz se zeptal tři politiků ODS blízkých Klausovi, zda s jeho ostrými výroky souhlasí. Podle poslance Borise Šťastného má prezident beze zbytku pravdu. "Teze pana prezidenta definující havlismus by měly vejít do učebnic politologie a učit se je celé generace. Jsou základem pro pochopení příčin politického, společenského a hodnotového marasmu, kterým naše země prochází," řekl serveru Lidovky.cz.

Teplický primátor a senátor Jaroslav Kubera

Předseda senátorského klubu ODS Jaroslav Kubera vnímá výroky dosluhující hlavy státu v kontextu negativní atmosféry způsobené amnestií. "Já bych to tak tvrdě neříkal, ale Václav Havel rozhodně byl svým způsobem bohém, což nemyslím pejorativně. Nebyl standardním politikem západního světa, což mu získávalo úžasnou popularitu," myslí si o Klausově příkrém hodnocení. 

Hlava státu si podle předsedy poslaneckého klubu ODS Marka Bendy mohla tvrdé výroky odpustit, chápe je jako provokaci. "Jsou tam části, se kterýma souhlasím jako střetnutí o tom, jestli v zemi má fungovat systém politických stran nebo nějaké postdemokratické struktury. Na druhou stranu, část výroků pokládám za naprosto zbytečnou, není pravda, že by zde Václav Havel nebudoval tržní hospodářství, stejně tak jako respekt ke všem státům světa," uvedl.

Autor návrhu zákazu zveřejňování odposlechů Marek Benda

Tvrdá slova končícího prezidenta vyvolala i nesouhlasné reakce, třeba disident a exministr obrany Alexandr Vondra například uvedl, že "kdyby byl Havel jakobín, skončil by Klaus na popravišti".

Klaus se vůči svému předchůdci vymezoval i v nedávné minulosti. Knihu svého vícekancléře Petra Hájka Smrt ve sametu, ve které Hájek uvádí, že Havel byl nástrojem lži a nenávisti, označil za téměř povinnou četbu.

Ve svém projevu na pohřbu Václava Havla ovšem Václav Klaus řekl, že s Havlem odešel prezident, politik, intelektuál, umělec a člověk, na kterého bude země vzpomínat s vděkem, úctou a respektem. "Nejsme velký národ, a proto ani velkých postav nemáme na rozdávání, přesto jsme často dopouštěli, aby bylo jejich dílo a odkaz zplošťováno a deformováno," uvedl tehdy Klaus.

Autor: