Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klausův rozvod s ODS

Česko

Prezident týden před kongresem ODS naznačil, že stranu opustí a že podpoří euroskeptické hnutí * Topolánek mu nepřímo doporučil, aby na kongres vůbec nejezdil * Špičky ODS mluví o „Sarajevu naruby“

PRAHA Občanská demokratická strana se topí v nejhorší krizi od doby tzv. sarajevského atentátu. Někteří čelní představitelé ODS dokonce mluví o „Sarajevu naruby“.

Zakladatel ODS Václav Klaus totiž naznačil, že by mohl stranu opustit. Zároveň se otevřeně přihlásil k rodícímu se euroskeptickému hnutí Libertas. „Takovou stranu bych považoval za strašně potřebnou. Něco takového bych určitě podpořil,“ řekl Klaus MF Dnes.

Klausovo prohlášení přišlo týden před konáním volebního kongresu ODS, kde se utká o předsednický post současný šéf Mirek Topolánek s Pavlem Bémem. A Klaus otevřeně podporuje pražského primátora. Špičky ODS Klausova slova považují za „nůž do zad“. Předseda Senátu Přemysl Sobotka dokonce mluví o zradě. „Nepředpokládám, že by zrada byla členy ODS odpouštěna,“ řekl Sobotka. Podobně hovořil i Ivan Langer. „Osobně to beru jako podraz těch, kteří když byl Václav Klaus zrazen, se za něj postavili, i těch, kdo ho dvakrát zvolili prezidentem,“ dodal ministr vnitra.

Podle lidí z ODS tak Klaus pouze eskaluje problémy, které ODS zažívá od nedávného debaklu v krajských volbách. „Pevně doufám, že nedojde k fatálnímu rozdělení pravice na dlouhá léta,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas s tím, že po roce 1998, kdy se od ODS oddělila Unie svobody, v Česku vládli osm let sociální demokraté. S ostrou odpovědí přišel také premiér Mirek Topolánek. Ve velmi stručném komuniké uvedl, že jej Klausův zvažovaný odchod ze strany nepřekvapuje. Navíc mu nepřímo doporučil, aby na blížící se kongres vůbec nejezdil. „Jako předseda ODS budu respektovat případné rozhodnutí prezidenta republiky Václava Klause přerušit vazbu k politické straně, kterou zakládal a jejímž je čestným předsedou. Pro mě nejde o překvapivý ani o zcela nový fakt. Slova pana prezidenta také chápu jako zřejmě odmítavou odpověď na pozvání na kongres ODS,“ prohlásil Topolánek.

Naopak lidé z Klausova tábora prezidenta hájili. „Rozumím tomu, proč s ODS není spokojen, protože už je to úplně jiná strana než ta, kterou on založil,“ řekl třeba bývalý jihočeský hejtman Jan Zahradník.

Pokračování na straně 2

Čtěte také Téma na straně 3

Klausův rozvod s ODS

Dokončení ze strany 1

„Pan prezident, pokud činí nějaké kroky, tak je činí s maximální uvážlivostí, takže pokud něco takového říká, tak já odhaduji, že to myslí naprosto vážně,“ doplnila poslankyně Eva Dundáčková. Ona sama neví, zda by po Klausově vzoru stranu opustili i další lidé. „Myslím si, že na preferencích, které má ODS u voličů, to nic nezmění,“ míní. Strana euroskeptiků by podle ní neměla být konkurencí ODS, zda by se ale nový politický subjekt dostal do parlamentu, neví.

Šéf moravskoslezské organizace Zbyněk Stanjura dodává, že o vzniku nové euroskeptické strany prezident hovoří už delší dobu. Proto to nevnímá jako snahu ovlivnit dění uvnitř strany před prosincovým kongresem. „Kdyby strana skutečně vznikla, ODS by to určitě nepomohlo. Ovšem ani Klausův největší stoupenec Pavel Bém nebyl z jeho slov nadšený. „Já si ale nemyslím, že nezbývá nic jiného než založit novou stranu. ODS rozhodně není paralyzovaná, v žádné klinické smrti,“ prohlásil Bém.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!