Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Klečel a prosil o pomoc

Česko

Finanční krize - Padla další velká banka. Na trhy se vrací nervozita

Záchranný plán je zatím ve slepé uličce. Novou obětí se stala spořitelna Washington Mutual

WASHINGTON/PRAHA Krize finančního sektoru se zdramatizovala. Padla další oběť - spořitelna Washington Mutual. Jde o největší krach v historii bankovnictví v USA. Právě v době tvrdých jednání o schválení 700miliardového záchranného plánu přišel další dramatický okamžik. Obří spořitelnu, která se zhroutila pod tlakem hypoteční krize, převezme za 1,9 miliardy dolarů (přes 30 miliard korun) banka JP Morgan Chase.

Na začátku týdne vypadala situace na světových trzích ještě optimisticky. Podpořila je zpráva o návrhu americké vlády napumpovat až 700 miliard dolarů (téměř 12 bilionů korun) do finančních trhů, a banky tak oddlužit. Nyní se ale optimismus vytratil. Krize nekončí. A na trhy se vrátila nervozita.

Záchranný plán americké vlády, který by měl stabilizovat trhy, se totiž ocitl ve slepé uličce. Debata o schválení podpory finančního systému se přitom původně vyvíjela slibně.

Debata skončila roztržkou Předseda bankovního výboru Senátu Christopher Dodd ve čtvrtek oznámil, že republikáni a demokraté Kongresu se v zásadě dohodli na principech záchranného plánu, který má stabilizovat finanční sektor.

Pak se ale konala několikahodinová schůzka v Bílém domě. Jednání, jehož se zúčastnil George Bush i oba prezidentští kandidáti, Barack Obama a John McCain, skončilo roztržkou. Debata se zkomplikovala natolik, že mnozí hovoří dokonce o kolapsu jednání. Skupina republikánských kongresmanů nakonec zablokovala vládní plán.

„Žádnou dohodu samozřejmě nemáme,“ řekl po debatě republikánský senátor za Alabamu Richard Shelby. Ten je i klíčovým představitelem republikánů v bankovním výboru Senátu. Konzervativci měli výhrady k masivnímu objemu peněz, s nimiž se v plánu počítá. Vadí jim ale i to, že vláda až příliš zasahuje do fungování soukromých trhů.

Ministr klečel před zákonodárci Případ krachu největší americké spořitelny Washington Mutual je ovšem dalším důkazem, že bez rychlé záchranné injekce se zhroutí i další finanční instituce. To bude znamenat vážné problémy pro globální finanční sektor. Americký ministr financí tak dokonce v teatrálním gestu poklekl před zákonodárci, aby rozhovory o plánu ještě zachránil. Ty mají pokračovat o víkendu, kdy by mělo padnout konečné rozhodnutí. Prezident Bush se vyjádřil, že je přesvědčen, že plán nakonec přijat bude.

Nyní se však stávající nejistota ohledně budoucnosti vládního záchranného plánu a zhroucení Washington Mutual podepsaly na náladě na světových burzách.

Aby se napětí alespoň částečně uvolnilo, pumpují centrální banky Velké Británie, Spojených států, Švýcarska a Evropská centrální banka další miliardy do finančního sektoru. Tyto finance mají pomoci bankám překlenout současné období nedůvěry na trhu.

Autor: