Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klesá zájem o české hotely

Česko

Česku se nedaří přilákat bohatší turisty ze západních zemí. Počet těchto hostů klesá

PRAHA Čeští hoteliéři čelí poklesu zájmu lidí o ubytovací služby. Celkový počet cizinců, kteří letos přicestovali do země, se proti loňsku nesnížil. Obsazenost většiny hotelů však klesla. Vyplývá to z údajů, které včera zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Podle informací úřadu do tuzemských ubytovacích zařízení přijelo v letošním třetím čtvrtletí 4,4 milionu hostů. To je o 3,3 procenta méně než ve stejném období vloni. Počet přenocování, který je pro hotely ještě významnějším údajem než počet hostů, se snížil dokonce o 5,9 procenta na 14,3 milionu. Nejhůře přitom dopadli provozovatelé levnějších ubytovacích zařízení, například kempů, turistických ubytoven a chatových osad.

Na nelichotivém výsledku se podepsalo několik vlivů. Zájem o tuzemské hotely klesá mezi zahraničními turisty i mezi českými občany. Cizinců i Čechů se ve třetím čtvrtletí ubytovalo v hotelích shodně na 2,2 milionu. U obou skupin se ale zkracuje délka pobytu. U cizinců se počet přenocování snížil o 1,1 procenta, u tuzemských hostů byl nižší dokonce o 9,5 procenta. „Problém vidíme v tom, že se nedaří do Česka přilákat více bohatších turistů. České republice totiž stále klesají počty nejdůležitějších a také nejsolventnějších západních turistů. Markantně však klesá i množství českých turistů v tuzemsku,“ řekl Tomio Okamura, člen prezidia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Důvodem je podle něj zejména „neřešení palčivých problémů, jako je okrádání a nízká bezpečnost turistů“.

„Ekonomicky zcela klíčových Němců, Britů, Italů a Američanů, kteří tvoří téměř polovinu všech zahraničních turistů v Česku, již několik let po sobě nadále markantně ubývá a vůbec se nedaří nastartovat jejich nárůst. Poláci a Slováci je výší útrat ani svým počtem samozřejmě nemohou nahradit. Příslibem jsou tak nyní již pouze solventní Rusové,“ řekl Okamura.

Analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek připisuje celkový pokles zájmu o české hotely a další levnější ubytovací zařízení především silné koruně. „Ta umožnila českým dovolenkářům vyrazit ve větší míře do zahraničí, a tím poklesl zájem o dovolenou, a tím i ubytování v Česku,“ uvedl Beránek. Podle něj je potěšitelný nárůst počtu solventních turistů z Ruska, naopak pokles příjezdů z Německa je pro Česko znepokojivý.

„Bohužel je však třeba do budoucna počítat s tím, že zájem o ubytování v levnějších hotelech a ubytovnách bude nadále klesat. To se ale zdaleka netýká jen České republiky, ale i dalších zemí,“ řekl Beránek. Podle odborníků k tomuto trendu přispívají i levné letenky nízkonákladových leteckých společností. Lidé mohou více a častěji cestovat, a proto pak tráví na jednom místě v cizině méně dní, než tomu bylo dříve.

***

„Příslibem jsou nyní již pouze solventní Rusové,“ říká Tomio Okamura

Je třeba počítat s tím, že zájem o levnější hotely a ubytovny bude nadále klesat

Počet zahraničních turistů v Česku (leden až září 2008) * Zahraniční i domácí hosté jsou v rovnováze. Shodně se jich ve 3. čtvrtletí v tuzemských hotelech ubytovalo 2,2 milionu. Zahraničních návštěvníků přijelo do tuzemských hotelů o 0,4 % více než loni, počet domácích hostů se snížil meziročně o 6,6 %. * Počet přenocování se z regionů zvýšil pouze v Praze (o 2,7 %) a v Karlovarském kraji (o 1,3 %), kde je soustředěna většina hotelů vyšších kategorií. V ostatních krajích došlo k poklesu, k nejhlubšímu v krajích Středočeském a Vysočina. * Prahu navštívilo ve 3. čtvrtletí 1,4 milionu hostů, tedy o 4,7 % více než ve stejném období loni. Nejvyšší nárůst příjezdů zahraničních hostů ale zaznamenaly Olomoucký a Moravskoslezský kraj (o 11,3, respektive 7,8 %). Naopak nejvíce se jejich počet snížil v krajích Ústeckém (o 18,4 %) a Libereckém (o 14,4 %).

národnost počet turistů srovnání s rokem 2007

1. Němci 1 149 256 -4,8 %

2. Britové 373 393 -7 %

3. Rusové 323 995 +34,6 %

4. Poláci 309 297 +24,4 %

5. Italové 298 959 -7,3 %

6. Američané 241 936 -2,6 %

7. Slováci 240 563 +0,6 %

8. Španělé 207 417 +3,2 %

9. Nizozemci 199 472 -5,8 %

10. Francouzi 185 971 +1,3 %

Vytíženost českých hotelů a dalších ubytovacích zařízení letos ve třetím čtvrtletí klesla.

Celkem (cizinci a Češi dohromady) do nich přijelo 4,4 milionu hostů, což je o 3,3 % méně

než ve třetím čtvrtletí 2007.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...