Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klientům české firmy prý zůstaly oči pro pláč

Česko

BUDAPEŠŤ/PRAHA Místo rekordních výnosů ztráty. Po několika týdnech hýčkání domnělými finančníky zbyly stovkám důvěřivých investorů jen oči pro pláč, napsal včera maďarský list Népszabadság.

Mnozí z těch, kteří v české firmě Capital Partners investovali minimálně 150 tisíc dolarů, přišli podle deníku o všechno. Policie doposud odhaduje škody na zhruba tři miliardy forintů (víc než 280 milionů korun). Konečný účet ale může být daleko vyšší, poznamenává list. Capital Partners s postupem maďarských úřadů ovšem nesouhlasí.

Přestože mnohé transakce skončily ztrátou, představitelé firmy si vypláceli rekordní odměny, dosahující nezřídka 1,5 až 1,9 procenta z objemu transakce, což je mnohonásobně víc než u jiných firem. Také proto maďarský úřad pro dohled nad finančním trhem PSZÁF upozornil na podezřelé chování společnosti Capital Partners už loni v říjnu. V kruzích finančníků a médií tak úterní razie v sídle budapešťské a debrecínské pobočky firmy a zatčení pěti představitelů společnosti nevyvolaly velké překvapení, uvádí Népszabadság.

Capital Partners nicméně uvedla, že nemá na území Maďarska pobočku ani žádné zaměstnance, působí tam prostřednictvím vázaných agentů. „Poskytujeme služby svým klientům s důrazem na vysokou úroveň ochrany majetku zákazníků. Proto budeme i nadále postupovat v souladu s platnou právní úpravou a v rozsahu svého oprávnění poskytovat na území Maďarska investiční služby bez zřízení organizační složky,“ uvedla včera firma.

Podle dalších maďarských listů byla společnost Capital Partners známá asi nejagresivnější obchodní politikou na trhu. Magyar Hírlap uvádí, že v Capital Partners si vybírali zaměstnance z řad nezaměstnaných nebo nezkušených absolventů univerzit, kteří nedokázali prohlédnout nekalé záměry svých šéfů. Za minimální mzdu celé dny telefonicky kontaktovali potenciální klienty, které si vybírali třeba z telefonních seznamů.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...