Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Klimatizace umí víc než zimu

Česko

Klimatizace se stále častěji stávají součástí našich domácností. A už dávno neplatí, že jsou určené jen k ochlazování vzduchu.

Pokud se o ně budete dobře starat, vydrží vám až deset let. Pryč jsou doby, kdy jsme při horkém letním počasí zapínali větrák. Spousta domácností zejména ve velkoměstech, trpících poslední roky suchými, vyprahlými léty, je dnes vybavena klimatizacemi.

Pokud právě také uvažujete o jejím nákupu, rozmyslete se, který typ bude pro vás optimální. Prodávají se buď mobilní nebo tzv. splitové.

Mobilní klimatizace: za málo peněz málo muziky Výhodou mobilních klimatizací je nižší pořizovací cena – 4 až 10 tisíc korun. Poměrně velké zařízení ale v místnosti nevypadá pěkně. Levnější mobilní klimatizace navíc zvládají vzduch jen ochlazovat. Pokud s nimi chcete i vytápět, počítejte s vyšší cenou.

U mobilních klimatizací je potřeba počítat s vyšší hlučností než u splitových klimatizací. Výhodou je, že nepotřebují odbornou montáž, na druhou stranu ale mají horší energetickou účinnost. Vhodné jsou proto hlavně na chalupy a také do menších prostorů, protože velké kancelářské prostory ochlazovat nezvládají. Splitové klimatizace se skládají ze dvou částí, přičemž jedna je nainstalována venku. Existují ale i multisplitové klimatizace, které zvládají upravovat teplotu vzduchu ve více místnostech.

Výhodou splitových zařízení je, že neodsávají vzduch z prostoru, a tím odpadá problém s hlukem. Venkovní neboli kondenzační část se přitom nejčastěji umísťuje na střechu nebo na fasádu pod okny nebo na balkony.

Namontovat zařízení lze jak do nového, tak i do staršího domu či bytu. Pokud ale budete s klimatizací počítat již při stavbě, vyhnete se tím například nepříliš pěkným lištám pro rozvody. Vzhledem k tomu, že instalace je poměrně náročná, počítejte s tím, že namontování klimatizace do jedné místnosti zabere celý den.

Konkrétní zařízení vybírejte podle velikosti místnosti a podle toho, kolik se v ní drží teplo. S tím souvisí i to, kolik spotřebičů se v místnosti nachází, na jakou světovou stranu je pokoj orientovaný, kam vedou okna a jak dobře jsou utěsněná či zda je dům zateplen.

Při výběru klimatizace také dbejte na technické vlastnosti a samozřejmě provozní náklady. Řídit se můžete například označením EER a COP, což jsou koeficienty využitelnosti energie. Čím vyšší tato číslo jsou, tím úspornější je zařízení. Ačkoli maximální hlučnost klimatizace smí metr nad zemí dosahovat 40 decibelů, do ložnice si vyberte raději tišší zařízení. Do menších místností postačí klimatizace s výkonem kolem 5 kW.

A cena? Můžete je pořídit již od 15 tisíc korun, kvalitnější ale vyjdou nejméně na 20 tisíc a výše. „U multisplitových klimatizací počítejte s vyššími náklady na potrubí a náročnější instalací,“ upozorňuje Václav Lom ze společnosti Gastroklim.

Klimatizace mohou čistit vzduch od prachu a bakterií Většina splitových klimatizací se dá používat celoročně. Do většiny z nich se instalují tepelná čerpadla, a zařízení tak můžete používat i k vytápění. „Kvalitní klimatizace by měla zvládat přepínání mezi režimem topení a chlazení, podle aktuálních podmínek zvýšit výkon a umožnit rychlejší změnu teploty nebo přepnutí do úsporného režimu,“ říká Tomáš Petrák ze společnosti Klima Rapid.

Kromě toho mohou i filtrovat, zvlhčovat či odvlhčovat vzduch. Alergici by si měli pořizovat zařízení, která pomocí filtrů dokážou vzduch čistit od prachových částic. Některé klimatizace jsou schopny díky uhlíkovým filtrům nebo elektrostatickým antibakteriálním filtrům zachycovat i roztoče a mikroorganismy. Životnost klimatizace je okolo osmi až deseti let. Aby vám vydržela bez problémů co nejdéle, měli byste jednou za měsíc vyčistit filtr v její vnitřní jednotce. Odborná kontrola by se měla provádět jednou za rok.

***

Zdravá klimatizace

je nastavená na teplotu maximálně o 5 stupňů nižší, než je mimo byt

její filtr je každý měsíc čištěn, aby se nestal zdrojem bakterií a mikrobů

Autor: