Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Kluby bohatnou i v krizi

Česko

Příjmy nejbohatších fotbalových klubů loni vzrostly o 6 procent. Krize se promítne za rok

PRAHA/LONDÝN Španělský Real Madrid zůstává nejbohatším fotbalovým klubem světa. Nic na tom zatím nezměnila ani prohlubující se finanční krize, která již zasahuje i do oblasti sportu. Vyplývá to ze včera zveřejněné studie poradenské společnosti Deloitte, v níž je dvacet největších fotbalových klubů světa seřazeno podle výše sezonních výnosů.

Ačkoliv čtyřprocentní nárůst příjmů Realu v minulé sezoně byl oproti minulým letům skromnější, celkový objem sezonních příjmů vzrostl o 15 milionů eur na 365,8 milionu eur. To staví španělský velkoklub do pozice nejbohatšího fotbalového klubu světa. Tuto pozici si Real drží již čtyři roky.

K sesazení Realu nepomohlo druhému nejbohatšímu klubu v žebříčku, anglickému Manchesteru United, ani vítězství ve finančně lukrativní Lize mistrů. Příjmy Manchesteru United vzrostly o 21 procent a celkově dosáhly 324,8 milionu eur. Manchester přitom doplatil na prudký propad směnného kurzu britské libry vůči euru. Nebýt oslabování libry, Manchester by předstihl Real na pozici finančně nejsilnějšího klubu světa.

Pokles hodnoty britské libry vůči euru negativně ovlivnil počet a umístění anglických klubů v první dvacítce. Dan Jones, partner oddělení sportovních financí společnosti Deloitte, zdůraznil, že mezi nejbohatší dvacítku světových klubů by se kvalifikovaly nejméně další dva britské kluby. „Kdyby se kurz britské libry nepropadl, mezi dvaceti nejlepšími by se na žebříčku finanční ligy umístilo devět, a nikoli sedm anglických klubů,Ž řekl Jones.

První dvacítku tvoří výlučně evropské kluby. V letošní finanční lize se umístilo sedm anglických klubů, po čtyřech klubech z Německa a Itálie, po dvou klubech ze Španělska a Francie. Fenerbahce se stal prvním tureckým klubem zařazeným mezi dvacet nejlepších od prvního vydání Přehledu fotbalových financí za období 1996/97.

Alan Switzer, ředitel oddělení sportovních financí Deloitte, uvedl, že klíčem k udržení či růstu příjmů klubů byly kromě úspěchů v Lize mistrů také příjmy z televizních práv, resp. nabývání nemovitostí. „V letošní první desítce si nejvíce polepšil Bayern Mnichov, který se posunul na čtvrtou příčku.

Přestože klub nesoutěžil v Lize mistrů, jeho příjmy akcelerovaly díky tomu, že se stal stoprocentním vlastníkem svého domovského stadionu Allianz Arena,“ řekl Switzer. Dva ze tří nováčků na finančním žebříčku, kluby Fenerbahce a VfB Stuttgart, si postup do první dvacítky vybojovali účastí v Lize mistrů, která jejich příjmy výrazně posílila. „Manchester City coby třetí nováček finanční ligy své dvacáté místo získal zejména díky větším příjmům z televizních přenosů z fotbalové soutěže Premier League,“ řekl Switzer.

Souhrnné příjmy prvních dvaceti klubů světa v

sezoně 2007/08 vzrostly o 6 procent, tj.

o 220 milionů eur, a celkově činily 3,9 miliardy eur. Příjmy těchto dvaceti klubů nyní převyšují více než třikrát souhrnné příjmy klubů zveřejněné v prvním vydání Přehledu fotbalových financí za roky 1996/97.

Letošní Přehled fotbalových financí vychází z dostupných výsledků o příjmech za sezonu 2007/2008, z větší části ještě před globálním poklesem ekonomiky. První signály vlivu změn ekonomického prostředí na nejlepší fotbalové kluby se objeví v Přehledu fotbalových financí již příští rok (za současnou sezonu 2008/09), ucelenější obrázek dopadů přinese teprve přehled za období 2009/10.

Díky vysoké návštěvnosti a také výhodným smlouvám na televizní přenosy pro nadcházející roky budou přední světové fotbalové kluby vůči ekonomické recesi relativně odolné, předpovídá ředitel oddělení sportovních financí Deloitte Paul Rawnsley.

Podle Jonese však britské kluby mají jen malou šanci sesadit z pozice nejbohatšího klubu světa Real Madrid. „Nahradit Real Madrid na nejvyšším postu ve finanční lize v příštím roce bude pro jeho soupeře těžké, neboť klub oznámil, že v sezoně 2008/2009 plánuje výnosy ve výši 400 milionů eur,“ řekl Jones.

***

Roční příjmy (eur)

nejbohatších klubů

1. Real Madrid - 365,8 mil.

2. Manchester United - 324,8

mil.

3. FC Barcelona - 308,8 mil.

4. Bayern Mnichov - 295,3

5. Chelsea - 268,9 mil.

6. Arsenal - 264,4 mil.

7. Liverpool - 210,9 mil.

8. AC Milan - 209,5 mil.

9. AS Roma - 175,4 mil.

10. Inter Milán - 172,9 mil.

11. Juventus - 167,5 mil.

12. Olympique Lyon - 155,7

13. Schalke 04 - 148,4 mil.

14. Tottenham Hotspur - 145

mil.

15. Hamburger SV - 127,9 mil

Autor: