Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Kmotři a mocenská centra v ČSSD

Česko

PRAHA Navenek se ODS a ČSSD tváří jako strany, které rozhodně nemají nic společného. Zdání ale klame. Společného mají mnoho.

Třeba to, že jak v ODS, tak i v ČSSD existují velice vlivné regionální struktury - tzv. kmotři -, které de facto ovládají chod celé strany.

Sociální demokracie nemá zatím, na rozdíl od ODS, tak silná regionální centra. Důvod je jasný. ODS ovládala místní radnice a krajská zastupitelstva dlouhá léta. ČSSD se do krajů dostala teprve před rokem.

Stranu tak „táhnou“ především tři regiony. Praha, tedy spíše Lidový dům, kde se „tvoří“ velká politika. Ústecký kraj, kde se jednotlivé skupiny snaží ovládnout kraj a tím získat vliv na celostátní politiku. A Brno, kde se podle slov samotných členů ČSSD rodí vnitrostranická opozice vůči Jiřímu Paroubkovi. Holt takový divný kraj Byl to sám Paroubek, který si mezi novináři neodpustil poznámku, že to Ústí „je holt takový divný kraj“. Na mysli neměl ani tak počet chemiček, ale hlavně místní nepřehledné stranické struktury. Proti sobě zde otevřeně stojí několik skupin.

Na jedné straně je to skupina kolem současné hejtmanky Jany Vaňhové a jejího partnera Romana Housky. Houska pronikl do celostátního povědomí před šesti lety, až když se octl před soudem, že srazil autem strážníka, který mu chtěl dát pokutu za špatné parkování.

Proti Houskovi pak stojí jeho velký stranický rival, předseda Ústeckého kraje Petr Benda. Byl to právě Benda, kdo přesvědčil Jiřího Paroubka, aby kandidoval za Ústecký kraj. A byl to také stejný Benda, který přišel s nápadem v kraji do čela kandidátky postavit hokejistu Šlégra a herečku Brožovou.

V neposlední řadě svou „hru“ hraje také bývalý vlivný poslanec a ještě nedávno velký spojenec Miloše Zemana Jaroslav Foldyna. Muž, který přišel o téměř jistý post hejtmana, se nyní snaží vrátit zpět na výsluní.

A aby toho nebylo málo, v kraji také „operuje“ skupina kmotrů z ODS pod vedením podnikatele Patrika Oulického či exsenátora Alexandra Nováka. Se sociálními demokraty někdy spolupracují, jindy zas bojují. Svět sám pro sebe Samotný pražský region nebýval nikdy silnou doménou sociálních demokratů. Pokud se tak mluví o Praze, mají straníci na mysli především Lidový dům a skupinu lidí kolem současného předsedy Paroubka. Sem spadá především Paroubkův poradce Petr Dimun, který se v posledních měsících stal prakticky nejbližším Paroubkovým spolupracovníkem. Připravuje mu většinu podkladů a kontroluje jeho mediální výstupy.

Kolem šéfa strany se také v poslední době velmi často pohybuje Jan Birke. Muž, který fungoval v minulosti jako šéf Paroubkovy premiérské kanceláře, je čím dál častěji také vysílán do regionů, aby řešil lokální „problémy“.

Svou roli v Lidovém domě hraje také Jaroslav Tvrdík, který ještě před nedávnem byl Paroubkovou „pravou rukou“. Podle znalců stranického zákulisí dnes Tvrdík ale začíná více než pro předsedu strany pracovat „sám na sebe“. Zlomem byla jeho letošní - v médiích popsaná - schůzka s důvěrníkem Mirka Topolánka Markem Dalíkem, kde se měl mimo jiné řešit třeba osud eurokomisaře.

Výrazný vliv na šéfa strany má také vlivný pražský právník a lobbista Miroslav Jansta. Pro příklad: byl to právě Jansta, kdo měl velký podíl na tom, že Paroubek nakonec „couvl“ z konání předčasných voleb.

Příští ústředí strany?

Z Brna a Jihomoravského kraje se během posledních několika měsíců stalo nepsané „odbojové“ centrum strany pod vedením hejtmana Michala Haška a primátora Brna Romana Onderky. Právě zde totiž doutná případná revolta vůči pražskému vedení. Záleží jen na tom, kdy přijde jeho první velká chyba.

I Brno má ale svého „lokálního“ kmotra, o kterém se hovořilo v souvislosti s podporou sociálnědemokratických poslanců Michala Pohanky a Miloše Melčáka. Tím je místní lobbista a podnikatel František Macháč.

Obhospodařují raději všechno Ostatní kraje podle všeho tak silně vybudovanou síť lokálních vazeb a „kmotrovství“ zatím nemají. Často se zmiňuje například jméno severomoravského hejtmana Jaroslava Palase či bývalého vlivného poslance Michala Krause.

Situaci ale nejlépe vystihují slova znalců poměrů v jižních Čechách. Když někdo něco potřebuje, jde za „kmotrem“ Pavlem Dlouhým z ODS. Ten totiž obhospodařuje jak ODS, tak i ČSSD.

Paroubek si sám neodpustil poznámku, že to Ústí „je holt takový divný kraj“

***

Kdo ovládá regiony za ČSSD

Ústecký kraj

Petr Benda, předseda krajské ústecké ČSSD, blízký přítel Jiřího Paroubka

Roman Houska, místopředseda Okresního výkonného výboru v Chomutově, partner Vaňhové

Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje

Jaroslav Foldyna, Předseda děčínské ČSSD, kritik Jiřího Paroubka

středočeský kraj

David Rath, hejtman

Filip Bušina, podnikatel, obviněný z daňových podvodů

Richard Dolejš, vlivný poslanec

Liberecký kraj Michal Kraus, bývalý poslanec

Praha

Jaroslav Tvrdík, volební manažer, šedá eminence strany

Miroslav Jansta, vlivný advokát

Jan Birke, bývalý šéf vládního kabinetu, člen dozorčí rady Lesů ČR a Paroubkův poradce

Petr Dimun, poradce předsedy

Miroslav Svoboda, vlivný pražský poslanec

Karel Březina, bývalý ministr a spojenec miloše Zemana, dnes kontroluje zájmy strany v kolika dozorčích radách

severomoravský kraj Jaroslav Palas, hejtman

Brno

Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje

Roman Onderka, primátor Brna

František Macháč, místní podnikatel

jihočeský kraj Pavel Dlouhý, podnikatel

Autor: