Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Kniha, která rozdělila Polsko

Česko

Na knihu „SB a Walesa“, která tvrdí, že vůdce Solidarity a bývalý prezident Walesa donášel, se stojí fronty

PRAHA/VARŠAVA Stojí v přepočtu čtyři sta korun, ale už teď se na internetu nabízí za čtyři tisíce. Před Institutem paměti národa, kde se včera začala prodávat většina ze čtyřtisícového nákladu knihy „SB a Walesa“, stála celý den dlouhatánská fronta. V některých knihkupectvích vyvěsili cedule, že tuto knihu neprodávají, protože je to „škvár“. V jiných ale berou objednávky, které svědčí o tom, že i čtyřicetitisícový dotisk bude málo.

Dva historici Institutu paměti národa Slawomir Cenckiewicz a Piotr Gontarczyk v knize na základě dokumentů z archivů polské Státní bezpečnosti (SB) tvrdí, že bývalý prezident Lech Walesa mezi lety 1970 a 1976 donášel a udával Státní bezpečnosti, a to navíc za peníze. V knize popisují i osud dvaceti „Walesových obětí“, které kvůli udáním pozdějšího vůdce protikomunistické Solidarity a nositele Nobelovy ceny měly mít potíže s režimem. A tvrdí, že poté, co se Walesa stal po pádu komunismu polským prezidentem, chtěl důkazy o své spolupráci zničit, což se mu prý částečně podařilo.

„Na důkaz našeho tvrzení prezentujeme v knize přesvědčivé dokumenty... Vyplývá z nich jednoznačně, že Lech Walesa byl registrovaný pod tímto pseudonymem (Bolek) v letech 1970-1976,“ uvedl jeden z autorů Slawomir Cenckiewicz v rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel.

Důkazy historiků, podepřené vedením institutu, který vydání knihy zaštítil, však mají několik „ale“. Tím nejdůležitějším je zpochybnění výroků znalců a expertiz polského lustračního soudu z roku 2000, který Walesu jednoznačně od podezření ze spolupráce očistil. Dokumenty, které historici označují za pravé, soud na základě znaleckých posudků považoval za padělky vyrobené Státní bezpečností.

Přesvědčivě nezní ani odpověď na otázku, proč se Státní bezpečnost nepokusila Walesu zdiskreditovat údajnou spoluprací v době, kdy se na začátku osmdesátých let stal národní ikonou boje proti komunismu a laureátem Nobelovy ceny míru. „Lidé by to považovali za pokus o manipulaci komunistické vlády,“ tvrdí Cenckiewicz.

Zase dvě Polska Polsko kniha rozdělila. První, reprezentovaná Poláky, kteří stojí na straně prezidenta Lecha Kaczynského a bývalého kabinetu Práva a spravedlnosti (PiS), tvrdí, že pravda se konečně ukázala. „Vždy jsem věděl, že Walesa je Bolek,“ nechal se slyšet prezident Kaczynski. „Ruce pryč od Institutu paměti národa,“ varuje poslanec PiS Jacek Kurski, který včera s několika dalšími pravicově-nacionalistickými politiky založil „fond na pomoc obětem udání Bolka“.

Walesa se chce proti knize a útokům bránit - netvrději, jak mu to jen polské zákony umožní. Vedle žalob, při nichž bude požadovat i milionová odškodnění, chce vydat nový životopis a také vystoupit před národem v televizi. „Proč věříte SB, a ne mně?“ říká Walesa.

Na obranu Walesovy cti se ozvaly desítky polských politiků a osobností. „Kniha je na první pohled tendenční,“ říká premiér Donald Tusk. Tvrzení autorů knihy zpochybnilo i prohlášení lustračního soudu, který se odvolává především na jasné znalecké posudky svědčící o zfalšování domnělých Walesových udání.

Velmi zvláštní je v této souvislosti stanovisko samotného Institutu paměti národa, který odmítl znovu prověřit platnost Walesova negativního lustračního osvědčení.

***

„V knize máme přesvědčivé dokumenty... Vyplývá z nich, že Walesa byl registrován pod pseudonymem (Bolek) v letech 1970-1976.“

Autor: