Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Knihovna může do koksovny

Česko

Podnikatel řeší problém kraje: dejte krajskou knihovnu do naší Dolní oblasti, vzkázal šéf Vítkovic Jan Světlík. Chystá z areálu velkou kulturní a vzdělávací zónu.

OSTRAVA Měla připomínat kostku uhlí uprostřed vodní hladiny, teď může mít tvář někdejší koksárenské baterie uvnitř vítkovické Dolní oblasti. Předseda představenstva společnosti Vítkovice Jan Světlík včera oficiálně potvrdil, že možnost nabídne zástupcům Moravskoslezského kraje.

Krajská vědecká knihovna působí v provizorních podmínkách ostravské Nové radnice, krajští radní evropské peníze původně vyhrazené na její sídlo rozdělili do zdravotnictví a školství a nedávno přišli i o slíbenou státní podporu. Světlíkův návrh tak může vytáhnout knihovně trn z paty.

Na přeměně opuštěné a památkově chráněné Dolní oblasti spolupracují Vítkovice s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava. Studii přestavby komplexu si instituce zadaly u architekta Josefa Pleskota, který se podílel například na propojení částí Jeleního příkopu na Pražském hradě a na dalších významných projektech.

Jasné je jedno: uskutečnění plánu by bylo definitivní tečkou za plány na stavbu „černé kostky“. Projekt, s nímž zvítězili v soutěži na nové sídlo knihovny architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař, zůstal ležet mimo jiné kvůli ceně. Ta měla přesáhnout miliardu korun. U „ocelářské“ varianty knihovny by mohla být cena poloviční. Jenže ani u ní není jasné, kdo by ji platil. Světlík přiznává, že je vše ve fázi studie. A o formě spolupráce s krajem budou jednat v lednu. Zástupci regionu uvedli, že mají i další nabídky.

Pro Dolní oblast Vítkovic je příští rok obdobím začátku oživení. V polovině ledna se například začne zásadně proměňovat historicky cenný plynojem, z něhož by měla být víceúčelová aula vhodná i pro kongresy. Zvon plynojemu se zatím zvedne a současně odstartuje také výběr dodavatele.

Pokračuje rovněž rekonstrukce tzv. VI. energetické ústředny na interaktivní muzeum a tvorba prohlídkové trasy na vysoké peci č. 1. To umožní lepší názornost při turistických prohlídkách Dolní oblasti.

„Po dokončení rekonstrukce a uvedení do provozu se sem v roce 2012 nastěhuje s galerií Výtvarné centrum Chagall, které by mohlo provozovat i informační centrum,“ upřesnil Světlík.

Mediální zástupkyně Vítkovic Eva Kijonková zdůraznila, že zásadní novinkou je projekt Svět techniky – Science and Technology Center. „Projekt úspěšně prošel tuzemským a mezinárodním hodnocením a je určen k podpoře z fondů Evropské unie,“ poznamenala, Hodnota projektu přesahuje půl miliardy korun.

Jeho nová budova vyroste do roku 2014 na ploše deset tisíc metrů čtverečních a má současně vytvořit největší interaktivní industriální obraz na světě – přední část budovy Světa techniky ozdobí místo fasády obrovská zrcadla, která odrazí vysoké pece, plynojem a VI. energetickou ústřednu.

***

DOLNÍ OBLAST

Nové Vítkovice mají 160 hektarů

Projekt označovaný Nové Vítkovice zahrnuje areál o ploše 160 hektarů. Kromě Dolní oblasti jde o Důl Hlubina, ale úzce spojené je se záměrem také Trojhalí v Nové Karolině a Landek Park. Mají sloužit pro historické a přírodovědné expozice, kulturu i sport, proto se na nich podílejí také experti z ostravských vysokých škol. Na obnově Dolní oblasti odborně spolupracuje také Národní památkový ústav, areál je součástí Evropského kulturního dědictví. Výjimečný je tím, jak se v něm kontinuálně zpracovávaly suroviny od těžby až po další využití.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: