Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Knihovna pro všechny smysly

Česko

Když nemůžeme mít (zatím) novou Kaplického Národní knihovnu na Letné, realizuje se v Praze aspoň krásná Národní technická knihovna. Novou Národní technickou knihovnu, která se staví v pražských Dejvicích, navrhla architektonická skupina Projektil (Roman Brychta, Adam Halíř, Ondřej Hofmeister a Petr Lešek). Ta se v těchto dnech představuje v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze několika zásadními projekty. Můžeme je tu sledovat od celku až po nejmenší detaily i s vystižením prostředí, do kterého stavby zapadají. Technická knihovna se rodí tak trochu utajeně na Flemingově náměstí v Praze 6. Jednoduchá a přitom nápaditá budova čistých tvarů se přirozeně váže ke komplexu strojní a elektrotechnické fakulty. Citlivý přístup ke krajině a městské zástavbě Jde o příklad citlivého přístupu ke krajině a ostatní městské zástavbě, ať už vznikla v jakékoliv době. Setkává se tu totiž starší urbanistický záměr náměstí s objekty ČVUT vzniklými dlouho po druhé světové válce a s progresivní a přitom střídmou novostavbou. Ta je pozoruhodná svým dokonalým podřízením danému účelu a přitom esteticky přesvědčivým řešením a přesnou volbou všech exteriérových i interiérových vztahů.

Další zajímavou ukázkou z tvorby Projektilu je Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové, kde autoři opět přesně reagují na charakter a historii zvolené části města. Příkladem ohleduplného stavění v přírodě je Centrum ekologických aktivit Sluňákov v Horce nad Moravou. Budova nejen nijak nenarušuje, ale naopak ještě zdůrazňuje charakter zvlněné krajiny. Projekty můžeme sledovat na čtyřech velkoplošných obrazovkách na filmových sestřizích a rychle se střídajících fotografických záběrech.

Expozici ještě doprovází záznam zvuků, které se šíří prostorem nové Národní technické knihovny během několik desítek minut trvající prohlídky, při níž architekti procházeli od garáží až po střechu (20. 11. 2008). Díky této „zvukové mapě“ můžeme vnímat stavbu také z jiného úhlu pohledu. Na výstavě je příjemné, že ji můžete vnímat vsedě, nebo dokonce vleže. Buď totiž sedíte před obrazovkou na soustavách sedadel užitých v prezentované architektuře nebo ležíte na polštářových lůžkách ve ztemnělé místnosti a posloucháte zmíněné zvuky. Pokud chcete, dostanete šálek kávy a můžete si dokonce vybrat z několika druhů od nejslabší až po nejsilnější.

Chuťový i čichový zážitek Skupina Projektil tedy připravila zrakový, sluchový, chuťový a dokonce i čichový zážitek. Podle vzoru surrealistů vlastně s určitou nadsázkou nabídla umění pro všechny smysly. A ještě závěrem. Skupina má za sebou nejen řadu projektů nových veřejných budov, ale regenerace celých architektonických komplexů, revitalizace přírodního prostředí, rekonstrukce interiérů i exteriérů nebo výstavbu rodinných domů. Výstavu doprovází výpravný katalog, ve kterém Petr Babák přibližuje tvorbu skupiny vtipným a neotřelým grafickým řešením.

HODNOCENÍ LN

*****

Projektil 2002/2008

Galerie Jaroslava Fragnera

Do 1. února

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...