Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Knížák bude posuzovat granty

Česko

Ředitel Národní galerie Milan Knížák bude členem komise posuzující udělování pražských grantů. Způsob jeho nominace byl přitom velmi nestandardní, tvrdí odpůrci.

PRAHA „Knížák se asi nominoval sám,“ říká pobouřeně Karel Jech, předseda Výboru pro výchovu a vzdělání. „Došlo k porušení nominační procedury, což může být oprávněně napadeno pražskou kulturní obcí a může tak být zpochybněn celý grantový proces,“ vadí mu.

Návrhy na členy grantové komise dává odborná veřejnost Výboru pro výchovu a vzdělání. Ten z předložených jmen se životopisy vybere a navrhne osoby ke jmenování Radě hl. m. Prahy. Karel Jech tvrdí, že na jednáních výboru, která se uskutečnila v listopadu a na začátku prosince, Milan Knížák mezi stovkou kandidátů nebyl – žádná z institucí jej nenominovala. „Jeho jméno přednesl přímo na jednání šéf kulturního výboru zastupitelstva Ondřej Pecha za podpory radního Richtera,“ sdělil Lidovým novinám Jech, který sám Knížákovo jmenování nepodpořil. „Na výboru jsem proti jeho navržení vystoupil – grantová komise by měla mít důvěru celé kulturní obce, a tu Milan Knížák nemá,“ domnívá se.

Vnové komisi magistrátu na rozdíl od minulosti zasednou kromě předsedy výhradně odborníci. Třetina dvanáctičlenné komise se bude každoročně obměňovat, řekl radní Milan Richter. Změny souvisí s úpravami grantového systému.

O tom, kdo dostane příspěvek od města na kulturu, budou dále rozhodovat divadelní a hudební kritik Josef Herman, hudební novinář Petr Dorůžka, hudebník Josef Marek, poradkyně ministra kultury Yvona Kreuzmannová, pedagog Antonín Schneider, výtvarník a fotograf Ivan Prokop, televizní producent Čestmír Kopecký a propagátor kultury Petr Vlasák. Předsedou komise se stal šéf kulturního výboru zastupitelstva Ondřej Pecha (ODS). O projektech bude hlasovat jen v případě, pokud bude poměr mezi odborníky šest ku šesti. Funkce je placená, odměna činí asi 30 tisíc korun ročně.

V minulosti komisi tvořilo šest odborníků a sedm politiků a úředníků. Z původní komise jsou v nové tři odborníci, divadelní kritik Vladimír Just, producent Tomáš Prášek a tajemnice Rady uměleckých obcí Marta Smolíková.

Grantové řízení pro příští rok už bylo vyhlášeno, radní a zastupitelé budou rozhodovat o udělení příspěvků v únoru příštího roku. V rozpočtu na ně je asi 200 milionů korun. Letos magistrát rozdělil celkem asi 183 milionů.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat