Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Knížák píše Hermanovi. Chce znát plat šéfa galerie a doplatit odměny za 12 let

Česko

  6:00
PRAHA - Někdejšímu řediteli Národní galerie Milanu Knížákovi se nelíbí výše odměn současného šéfa instituce Jiřího Fajta. Ministra kultury Daniela Hermana proto v otevřeném dopise vyzval, aby mu vysvětlil, za co Fajt bonusy obdržel a jaký plat pobírá. Zároveň žádá resort, aby mu doplatil prémie za dvanáct let, během nichž muzeum umění vedl.

Bývalý ředitel NG Milan Knížák foto: archiv LN - Pavel Wellner

„Vím, že žádné svědomí nemáte, ale přesto apeluji na jeho zbytky, abyste konečně začal plnit své povinnosti,“ začíná Knížák své psaní, které zveřejnil na vlastních internetových stránkách. K němu jej přimělo hospodaření Národní galerie (NG) v posledních letech, které, jak vysvětlil serveru Lidovky.cz, je podle něj velmi problematické.

Národní galerie zůstává zavřená. Důkaz neschopnosti Fajta s Hermanem, kritizuje Knížák

Informace, které se k němu dostávají, považuje za skandální. Obzvlášť se mu nelíbí, že současný ředitel instituce Jiří Fajt měl údajně loni na odměnách od ministerstva kultury obdržet 850 tisíc korun.

„Je-li to pravda, žádám, aby mně ministerstvo doplatilo za moji dvanáctiletou práci. Za celých dvanáct let jsem obdržel odměny ve výši necelých 200 tisíc korun,“ píše ministrovi s tím, že maximální výše jeho měsíčního platu dosáhla se všemi příplatky 60 tisíc. Dodává, že práci v NG vnímal jako poslání, i proto si za činnosti, které vykonával mimo rozsah své pozice (například autor či kurátor), neúčtoval žádné finance

Odměny za mezinárodní výstavu?

Že by mu ministerstvo částku zpětně doplatilo, nevěří. „Přijde mi ale absurdní, abych za dvanáct let měl na odměnách 200 tisíc a on (Fajt) má údajně 850 tisíc za rok. To mi připadá jako velký nepoměr,“ řekl Knížák serveru Lidovky.cz. Rád by proto, aby mu resort alespoň sdělil, jaký je Fajtův skutečný plat a za co své odměny dostal.

Milan Knížák, byl mnohokrát vězněn a evidován jako nepřítel státu.
Jiří Fajt

„Za to, že vyhodil většinu odborníků, že nerealizoval skoro žádné nákupy, že utrácí za bezuzdné cestování? Za to, že zrušil pravidelnou ediční činnost a natahal do galerijního obchodu neaktuální knihy z německého Königova knihkupectví?“ ptá se v dopise. Ministerstvo kultury se ale hájí tím, že NG je příspěvková organizace, která hospodaří samostatně.

Samotného ministra Daniela Hermana pak Knížákovo sdělení ponechalo klidným, podle něj má na vyjádření svého postoje právo. „Každý z nás tím, jak se vyjadřujeme, dáváme výpověď především sami o sobě. Beru tedy tento dopis jako názor pana Knížáka, který vyslovil,“ sdělil pro Lidovky.cz, reagovat na něj pravděpodobně nebude.

Šéf galerie Jiří Fajt vnímá zmiňovaný dopis jako další z mnoha Knížákových osobních útoků. Zdali skutečně loni obdržel na odměnách 850 tisíc korun, nepotvrdil. „Kromě platu jsem měl v roce 2016 příjmy za vedení početného mezinárodního autorského a realizačního týmu a kurátorství rozsáhlé česko-bavorské výstavy Císař Karel IV. 1316–2016,“ přiblížil. Dodal přitom, že součástí výstavy byly i večerní prohlídky, kterých uspořádal zhruba padesát.

Národní galerie jako módní vehikl

Knížák Fajta a galerii dlouhodobě kritizuje. Projekty instituce považuje za bezcenné a ve vyjádření pro Lidovky.cz ji přirovnal k módnímu vehiklu, který se řídí tím, co je zrovna v módě. Herman někdejšímu řediteli doporučil při hodnocení NG více pokory.

Loni Knížák v otevřeném dopise po ministru kultury požadoval, aby Fajta z postu ředitele okamžitě odvolal. Současný šéf podle něj nerozumí provozu muzea umění, zbavuje se dlouholetých pracovníků a galerii zadlužuje. Podle Fajta jde o nesmyslná obvinění.

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt.

V roce 2010 zase Knížák v České televizi prohlásil, že kunsthistorici, kteří před ním vedli galerii, ji přivedli do „naprosto dezolátního stavu“. Jmenoval přitom pouze Jiřího Fajta, který ovšem tehdy ředitelem galerie nebyl, působil jako šéf sbírky starého umění. Vrchní soud v Praze loni v prosinci rozhodl, že Knížák se za svá slova musí omluvit.

Všestranný umělec tvrdí, že ministru kultury psal několikrát, ten mu ale prý nikdy neodpověděl. Obává se proto, že se odpovědi nedočká ani tentokrát. V případě, že by ji do měsíce neobdržel, obrátí se na předsedu vlády Bohuslava Sobotku s žádostí, aby vedoucí resortu reagoval.

Milan Knížák byl generálním ředitelem galerie 12 let mezi léty 1999 až 2011, kdy jej nahradil Vladimír Rössel. Ten byl po necelých dvou letech předčasně odvolán, dle oficiálního odůvodnění proto, že neporozuměl poslání kulturní instituce a nedokázal ji vytáhnout z červených čísel. Galerii provizorně více než rok řídil Vít Vlnas. V roce 2014 jej vystřídal současný šéf Jiří Fajt.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!