Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ministerstvo kultury lže, kvůli Fajtovi je v Národní galerii puch, tvrdí Knížák

Česko

  15:16
PRAHA - Otevřený dopis není osobním útokem na ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. V rozhovoru pro Lidovky.cz to říká jeho předchůdce Milan Knížák. Ten před několika dny ve svém psaní vyzval ministra kultury, aby mu sdělil výši platu a odměn současného šéfa muzea umění. Částku 850 tisíc, kterou podle něj Fajt loni obdržel na bonusech, považuje za zločin.

Bývalý ředitel NG Milan Knížák foto: archiv LN - Pavel Wellner

Knížák píše Hermanovi. Chce znát plat šéfa galerie a doplatit odměny za 12 let

Lidovky.cz: Současný šéf Národní galerie Jiří Fajt se s vámi několik let soudil kvůli vašemu výroku, že Fajt přivedl galerii do „naprosto dezolátního stavu“. Soud před několika měsíci rozhodl, abyste se za tento výrok omluvil. Není tak otevřený dopis ministru kultury, v němž žádáte informace o Fajtově platu a odměnách, mstou? Ředitel mimo jiné psaní označil za další osobní útok od vás vůči jeho osobě.
Odmítám, že by to byl jakýkoliv osobní útok. Proti tomu, co se děje v Národní galerii vystupuji permanentně. Současného ředitele považuji za neodborníka, člověka, který je kariérista a dělá galerii podle mého hlubokého přesvědčení velmi špatnou programovou a výstavní politiku. Ve Veletržním paláci je nyní obrovský problém. Je tam tak strašný puch, že tam zaměstnanci nemohou vydržet.

Lidovky.cz: Puch z čeho?
Z gumy. Materiálu velmi povrchního díla Aj-Wej-weje, člověka, který otravuje mnoho muzeí, jež o něj nemají zájem. Národní galerie je muzeum umění a má svá specifika, není připraveno, aby se s ní zacházelo jako s Kunsthalle (prostorné výstavní haly – pozn. redakce). Není od toho, aby propagovala aktuální trendy a experimentovala.

Lidovky.cz: Dáváte řediteli za vinu puch v budově?
Samozřejmě. On tam tu výstavu přivedl. Stejně tak cizince, které dosadil na všechna vedoucí místa a kteří nemají vztah k českému umění. Chce z toho udělat mezinárodní cirkus.

Lidovky.cz: Odkud máte informaci, že
ředitel Jiří Fajt obdržel loni na odměnách 850 tisíc korun?
Objevilo se to v tisku. Neříkám, že to je pravda. Tvrdím pouze, že jsem se to dozvěděl z médií.

Milan Knížák, byl mnohokrát vězněn a evidován jako nepřítel státu.
Milan Knížák, pedagog a umělec, který v 60. letech přivedl do pražských ulic...

Lidovky.cz: Jaká média máte na mysli? V žádných jsem takovou informaci nezaznamenal.
Existuje internetový portál s názvem Virtually.cz. Dělá ho paní Jana Dědečková, která se zabývá Národní galerií velmi dlouho a uvádí tam velmi zajímavé informace.

Lidovky.cz: Tento portál považujete za důvěryhodný?
Paní Dědečkovou jsem viděl dvakrát v životě, těžko mohu hovořit o jejím naturelu. Vím ale, že informace, které měla k dispozici v době, kdy jsem do těchto problémů viděl, byly naprosto věrohodné. Nemám důvod jí nevěřit. Na tom, co říká, je mnoho pravdy.

Lidovky.cz: Ředitel Fajt výši odměn na náš dotaz nepotvrdil. Bonusy, které loni dostal, ale přisoudil tomu, že vedl početný mezinárodní autorský tým a dělal kurátora rozsáhlé česko-bavorské výstavě Císař Karel IV. 1316–2016. Odpovídala by tomu případně ta částka?
Myslím si, že neodpovídala. Neznám žádného ředitele, který by měl během jednoho roku tak vysoké odměny. Připadá mi, že to není úplně v pořádku. Když jsem byl ředitel, dělal jsem spoustu věcí - kurátora výstav, architekta, žádné peníze jsem si za to ale nebral.

Lidovky.cz: Za co osobně jste tedy obdržel na odměnách 200 tisíc?
Byly to pouze dvě odměny za 12 let. První si úplně nepamatuji. Druhou jsem dostal obecně za to, co galerie za několik let udělala.

Lidovky.cz: V dopisu ministru kultury Danielu Hermanovi jste napsal, že dostal-li Jiří Fajt na odměnách 850 tisíc, chcete doplatit své bonusy za 12 let? Za co přesně je požadujete? Máte představu, kolik by to mělo být?
Použil jsem to jako bonmot. Nevěřím tomu, že by mi ministerstvo něco doplatilo, ač by to bylo správné. Když si vezmu, co vše se za mého řízení stalo, kolik věcí do galerie přišlo, jaké změny se udělaly, například rekonstrukce dvou paláců, myslím si, že jsem měl dostat daleko větší odměny, kdyby bylo normální, co je teď.

Milan Knížák, pedagog a umělec, který v 60. letech přivedl do pražských ulic...

Lidovky.cz: Proč jste se tak o ně nepřihlásil dřív?
Mně nepřipadá, že mi ministerstvo mělo dávat větší odměny, nevadilo mi to. Nestěžoval jsem si, že jsem dostal málo. Nedělal jsem to kvůli penězům, ale proto, že mi připadalo, že jde o práci, kterou musím odvést tomuto státu, jenž pořád považuji za svůj. Ale pokud ministerstvo dopustí, aby někdo dostal za jeden rok 850 tisíc, přijde mi to vůči mně, který za 12 let dostal 200 tisíc, absolutně nemravné, téměř zločin.

Lidovky.cz: Ministerstvo ale tvrdí, že Národní galerie je příspěvková organizace, která hospodaří sama.
Galerie nehospodaří sama, je to státní podnik. Peníze jí poskytuje stát přes ministerstvo kultury, tudíž všechny finance - mimo ty, co si Galerie vydělá - jdou ze státního rozpočtu. Jestli ministerstvo říká, že je tomu jinak, tak potom lže. Detailní rozdělení si pak dělá galerie sama, ale musí se z toho zodpovídat. Ministerstvo kultury by tak mělo vědět všechno, co galerie dělá. Alespoň vždycky to tak bylo. Jestli tomu je nyní jinak, někdo neplní své povinnosti.

Lidovky.cz: V prvotním vyjádření pro Lidovky.cz jste uvedl, že se odpovědi stejně nejspíš nedočkáte. Kdyby na váš dopis ministr kultury přeci jen reagoval, jak dál chcete s těmi informaci naložit? Spokojil byste se s tím, že jste dostal, co žádáte?
Kdybych ty informace pokládal v rozporu s dobrými mravy, snažil bych se je zveřejnit nebo bych si stěžoval, ačkoliv si nemyslím, že by osamělé vytí Milana Knížáka mělo nějaký vliv. Pokud by se potvrdilo, že Fajt pobírá nestandardní plat a odměny, ptal bych se někoho příslušného, například na ministerstvu financí. Počkám měsíc, které každý úřad ze zákona na odpověď má.

Lidovky.cz: Otevřený dopis ale přece není oficiálním dotazem.
Pochopitelně jsem dopis poslal osobně i panu Hermanovi na ministerstvo kultury. Když se nic nestane, napíšu předsedovi vlády.

Lidovky.cz: Napíšete premiérovi, že vám ministr kultury neodpovídá?
Ano, zkontaktoval bych ho a požádal, aby mi ministr odpověděl na mé otázky.