Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Knížák v NG na věčné časy?

Česko

Jako svou osobní prohru označil ministr Václav Riedlbauch skutečnost, že se mu nepodařilo dotáhnout do konce výběrové řízení na generálního ředitele Národní galerie. Po dohodě s premiérem Fischerem se jako člen odstupující vlády rozhodl nikoho nejmenovat.

PRAHA Ministr kultury Václav Riedlbauch odkládal rozhodnutí o řediteli Národní galerie sedm týdnů. Přibližně tolik času (od půlky dubna) uběhlo od doby, kdy mu výběrová komise poměrem deset ku dvěma doporučila jako kandidáta na tento post kunsthistorika Jiřího Fajta. Přes toto výmluvné doporučení Riedlbauch stále váhal a scházel se s dalšími čtyřmi kandidáty a nakonec do užšího výběru jmenoval celkem tři – Fajta, Pokorného a Rösla. Mezitím proběhly volby a nastala jednání o nové vládě. Ministr sám tak zavdal příčinu ke spekulacím o politických tlacích, neboť ředitel Moravské galerie Marek Pokorný se umístil třetí, a ekonom Vladimír Rösl dokonce až pátý ze sedmi.

Premiér Jan Fischer totiž po pondělním zasedání vlády své ministry požádal, aby už nečinili žádné závažné kroky. Ministrovi kultury prý řekl, že mu nemůže jmenování nového ředitele Národní galerie zakázat, ten však nakonec zůstal jen v poloze záměru. „Svému nástupci předám s mašličkou zpracovaný výsledek výběrového řízení a doporučím mu tři kandidáty, o kterých jsem uvažoval. O novém řediteli by se podle ministra mělo rozhodnout nejpozději do konce roku 2010. „Kvůli rozpočtu nejlépe do Vánoc, nový ředitel by měl nastoupit nejpozději v lednu 2011,“ upřesnil.

Předseda komise: Fajt je kandidát se silným mandátem Riedlbauch na včerejší tiskové konferenci zeširoka rozebíral celý průběh výběrového řízení. Bylo zjevné, že se tak snaží vývoj situace odůvodnit, ale jeho vysvětlení příliš nepřesvědčilo, i když kajícně doznal, že je to jeho osobní prohra. Vdané situaci je to jen rétorika, která nic neřeší.

Od počátku prý avizoval, že si nechá čas na rozhodnutí. Připustil však, že se tato etapa protáhla déle, než bylo v plánu. „Je to shoda okolností, že jsme se dostali až na kraj června. Mé rozhodnutí ale není žádný alibismus. Dopředu jsem řekl, že oznámím nového ředitele 3. června, ale situace se změnila. Kdybych tak učinil, určitě by mě žádné sankce nepostihly, ale považuji za korektní respektovat premiérovo doporučení,“ uvedl a označil toto výběrové řízení za jedno z nejkorektnějších. „A to i přesto, že tisk měl informace dřív než já, ale to je takový domácí folklor.“ Ministr několikrát odmítl, že by doba, kdy se rozhodoval, byla příliš dlouhá. „Je to zcela adekvátní čas pro výběr osoby na tak důležitý post. Šlo mi o dlouhodobou perspektivu organizace, kterou ministerstvo řídí. Ne o to, najít mesiáše, který mávnutím proutku galerii promění. Proto jsme vypsali takové řízení, kterého se mohli zúčastnit kunsthistorici i další odborníci s různými pohledy na její vedení. Chtěl jsem znát názory a programy i dalších kandidátů, kteří mě zaujali. Postupně jsem si pozval pět uchazečů a hovořil s nimi. Také jsem se sešel s Milanem Knížákem, neboť jsem chtěl znát i jeho názor. Nakonec jsem došel k užšímu výběru již zmíněných tří osob,“ vysvětlil ministr a připomněl, že se také musel zaobírat invektivami vůči Jiřímu Fajtovi, které se objevily v tisku poté, co jej komise vybrala.

„Musel jsem studovat kontrolní zprávy a další podklady vztahující se k době jeho působení v Národní galerii z let 1995–98, kdy byl ve funkci zástupce ředitele Zlatohlávka.“ Ministr nakonec ale odmítl sdělit, koho by vybral, pokud by nebyl zavázán doporučením premiéra Jana Fischera.

Předseda výběrové komise Michal Stehlík, děkan FF UK, se netajil s roztrpčením nad výsledkem řízení a uvedl, že komise s ministrovým rozhodnutím nesouhlasí. Stehlík také zdůraznil, že Jiří Fajt, kterého komise vybrala, byl kandidát se silným mandátem, „Nejde o jen tak nějakého kandidáta, který by mohl být vhodný na tento post. Jiřího Fajta jsme vybrali cíleně a s přesvědčením o jeho schopnostech. Problém vidím v tom, že pak bylo příliš mnoho zvažování, jednání a deklarací.“

Diskuse se točila i kolem dalšího setrvání Milana Knížáka v čele Národní galerie, který je dlouhodobě kritizován odbornou i laickou veřejností. Ministr Riedlbauch uvedl, že v této souvislosti jde také o to, kdy by případný nový ředitel mohl nastoupit. „Z uchazečů byl zatím jediný, který byl okamžitě volný, ostatní mají své závazky, a to nelze ignorovat,“ řekl. Na dotaz z pléna, proč je takový problém Milana Knížáka odvolat, ministr uvedl, že tento dotaz by mu měli zodpovědět sami novináři.

***

Václav Riedlbauch: „Svému nástupci předám s mašličkou zpracovaný výsledek výběrového řízení a doporučím mu tři kandidáty.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!