Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koalice ČSSD, ANO a KDU se dohodla: penze se zvýší, paušály sníží

Česko

  7:00
PRAHA - Sociální demokraté, hnutí ANO a lidovci dořešili sporné body programu a dohodli se na koaliční smlouvě. Dokument by mohli zástupci stran ve čtvrtek podepsat a v pátek zveřejnit. LN se podařilo získat návrh koaliční smlouvy z úterního odpoledne.

Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. foto: ČTK

Po zhruba pětihodinovém koaličním jednání oznámil dohodu předseda ČSSD a pravděpodobný premiér Bohuslav Sobotka.

Koalice se nakonec shodla na zrušení poplatku za návštěvu ambulance a za recept, platit se bude za pohotovost. "A otevřeli jsme cestu k tomu, aby se znovu nezaváděly poplatky za pobyt v nemocnici," řekl Sobotka.

Změny má vykompenzovat nová úhradová vyhláška. U daní vznikne nově druhá snížená sazba DPH, ve které budou léky, knihy, dětské pleny a dětská výživa. Nemělo by se zvyšovat zdanění fyzických ani právnických osob, zůstává otevřená otázka sektorové daně, kterou by platila jen některá odvětví. Daně by se měly měnit nejdříve od roku 2015 - více o nočním jednání čtěte ZDE.

Společnou řeč budoucího vládního trojlístku ilustruje více než 40stránkový návrh koaliční smlouvy, který LN získaly.

Druhý důchodový pilíř skončí

Strany se tu například shodují, že od roku 2015 znovu porostou rychleji penze. Jejich valorizace se má vrátit na úroveň celé inflace a třetiny růstu reálných mezd. Pracující senioři se navíc mohou těšit na daňovou úlevu, o kterou je připravila vláda Petra Nečase (ODS).


A zmizet má i další penzijní opatření Nečasova kabinetu. Nepopulární druhý důchodový pilíř chce tým Bohuslava Sobotky (ČSSD) zrušit sloučením s masově využívaným penzijním připojištěním. Radikální řez do důchodového systému odkládá trojice stran až na rok 2017. Pak by měl odrážet vyšší zásluhovost nebo počet vychovaných dětí.

Zatímco senioři si polepší, na živnostníky chystá budoucí koalice přísnější metr. Kdo dlouho neplatí žádné daně, tomu vyměří minimální taxu. A revize čeká i systém paušálů. Politici buď sníží procento, jež si můžou OSVČ bez účtování odečítat ze svého základu. Nebo omezí částku, na kterou můžou živnostníci tento nástroj vztáhnout.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!