Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Koalice převálcovala opozici. Sněmovna 'bleskově' schválila všechny škrty

Česko

  16:24aktualizováno  3. listopadu 0:45
PRAHA - Opozice marně skřípala zuby. Koalice totiž v Poslanecké sněmovně smetla odpor ČSSD a KSČM a v režimu legislativní nouze protlačila všechny čtyři klíčové zákony pro své reformy. Škrtat se budou platy státních zaměstnanců, příspěvky stranám, porodné, rodičovský příspěvek či stavební spoření. Zavedena bude třeba povodňová daň.

Jednání ve Sněmovně. Premiér Petr Nečas v diskusi s poslanci ČSSD. foto: Stanislav PeškaČTK

Opozice se pokusila přijetí zákonů zabránit, ale koaliční většina prosadila zákony ve zkráceném "bleskovém" jednání. Poslanci skončili až před 23 hodinou a schválili všechny škrty, které vláda potřebuje pro podle ní klíčové reformy a rozpočet na příští rok.

Anketa

Je správné, že koalice schválila škrty ve stavu legislativní nouze?

Ano. Reformy jsou potřeba a toto byla jediná možnost, jak přelstít opoziční obstrukce. 2992
Ne. V demokratické zemi by se důležité zákony měly schvalovat řádně. 2112
Nevím. 67

Celkem by měly přinést úspory ve výši zhruba 40 miliard korun.

Jednání ve Sněmovně. Jiří Paroubek a Jiří Šlégr svačí.

Zákon první: balíček úspor v sociální oblasti
Pokud návrh schválí také Senát a prezident, nárok na porodné budou mít ženy pouze za první narozené dítě, pokud příjem jejich rodiny nepřesáhne 2,4 násobek životního minima. Dále by přinesl změny v pobírání rodičovského příspěvku. Jeho celková výše bude limitována 216.000 korunami. Tato suma se pak rozdělí počtem měsíců, po které bude chtít rodič zůstat doma.

Součástí návrhu je mimo jiné také změna v odměňování státních zaměstnanců. Odbory kvůli tomu vyhlásí stávku.

Čtěte více

Oproti původním návrhu se v konečné verzi neruší sociální příplatek. Ten bude až do roku 2012 vyplácen rodinám, kde jeden rodič pečuje o dlouhodobě nemocné dítě, dlouhodobě zdravotně postižené dítě nebo těžce zdravotně postižené dítě. Dále bude náležet rodinám, kde alespoň jeden z rodičů pečující o dítě je sám nezaopatřeným dítětem.

Zákon druhý: snížení příspěvku za mandáty
Příspěvek politickým stranám a hnutím za mandáty v parlamentu a krajských zastupitelstvech se sníží o pět procent. Vláda chce tímto opatřením snížit výdaje státu o více než 21 milionů korun. Opoziční poslanci chtěli vládní návrhy zamítnou, to se jim ale nepodařilo.

Jednání ve Sněmovně. Miroslava Němcová a Petr Nečas.

Ministr vnitra Radek John uvedl, že příspěvek na mandát zákonodárce se má pro příští rok snížit o 45.000 korun na 855.000 Kč ročně. Příspěvek na mandát krajského zastupitele a člena zastupitelstva hlavního města se má snížit z nynějších 250.000 na 237.500 korun.

Zákon třetí: snížení podpory stavebního spoření
Podle vlády už stavební spoření neplní původní účel, předloha státu přinese řádově miliardy korun úspor. Opoziční ČSSD ale pokládá některá ustanovení předlohy za retroaktivní a pokud budou platit, chce se obrátit na Ústavní soud. Ministerstvo financí tvrdí, že novela je v souladu s právem.

Čtěte více

Státní podpora připsaná v příštím roce za letošní rok se tak má podle návrhu zdaňovat sazbou 50 procent. V dalších letech má příspěvek státu klesnout ze současných 15 procent na deset procent ročního vkladu střadatelů, nejvýše však 2000 korun ročně. Novela také zdaňuje výnosy ze stavebního spoření.

Zákon čtvrtý: daňové změny, zdanění poslaneckých náhrad či solární elektřiny
Poslanci schválili zavedení takzvané povodňové daně, zdanění platu prezidenta a poslaneckých náhrad a řadu dalších daňových změn. Vládní novela obsahuje také například konec daňového osvobození solárních zdrojů energie. Předloha by měla přinést příští rok veřejným rozpočtům 5,6 miliardy korun, z toho státnímu rozpočtu 4,3 miliardy korun.

Čtěte více

Novela vychází ze snahy vlády o úspory, které umožní sestavit státní rozpočet na příští rok se schodkem 135 miliard korun. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) je jedním cílem snížit rozpočtový schodek a druhým odstranit různé daňové výhody. Poslanci ji projednali ve stavu legislativní nouze, aby platila od ledna.

ČSSD podá stížnost k Ústavnímu soudu

Opoziční ČSSD podá stížnost k Ústavnímu soudu (ÚS) na postup vlády, pokud kabinet Petra Nečase dovrší projednání balíčku úsporných zákonů v legislativní nouzi. Podle sociálních demokratů vláda při prosazování zákonů obchází ústavu a riskuje jejich zpochybnění. Opozice by podle ČSSD měla mít právo na řádné projednání vládních návrhů.

Ve sněmovně se jiskřilo, Nečas trval na legislativní nouzi
Sněmovna jednala ve stavu legislativní nouze. Schválila ho přes nesouhlas ČSSD a KSČM, podle nichž nejsou žádné relevantní důvody pro toto zrychlené projednávání. Na postup vlády podá ČSSD stížnost k Ústavnímu soudu (viz tabulka). Poslanci KSČM zase na protest opustili jednací sál.

Petr Nečas stav nouze obhajoval. Trval na tom, že jeho vyhlášení bylo oprávněné kvůli hrozbě hospodářských škod. Podle opozice jde vládě patrně ale jen o to, aby předlohy mohl schválit Senát ještě v předvolebním složení s pravicovou většinou.

Co zaznělo ve Sněmovně...

Premiér Petr Nečas (ODS): "Hrozí zvýšení deficitu státního rozpočtu a zvýšení deficitu veřejných rozpočtů jako celku a hrozí také naprosto prokazatelně daňové úniky. Celkový sumář těchto hospodářských škod je spíše než v řádech miliard ve dvojciferném čísle miliard."

Bohuslav Sobotka (ČSSD): "Politika vlády ohrožuje vývoj českého hospodářství v příštím roce, a naopak my jako sociální demokraté máme povinnost vážným hospodářským škodám zabránit tím, že nebudeme hlasovat pro některé šílené vládní návrhy, které v tuto chvíli máme na stole."

Pavel Kováčik (KSČM): "Tato vláda je kalamitou pro tuto zemi. Tato vláda ohrožuje jistoty občanů. Tato vláda téměř každému občanovi sahá do kapsy. Tato vláda je tou živelnou katastrofou, kvůli které by mohl být vyhlášen stav legislativní nouze."

Jednání ve Sněmovně. Poslanci KSČM opustili sál.

Vítězslav Jandák (ČSSD): "Řekněte mi, vážená trojkolko, vážená pravicová vládo, kde je naše zemědělství? Vzpomeňte si, kolik jsme měli kusů hovězího dobytka ještě před pěti lety. Vymlátilo se všechno. Jak vypadá armáda pod vedením místopředsedkyně, bývalé tedy ministryně obrany, jak vypadá armáda? Protektorátní vojsko byly elitní pluky proti tomu."

Vojtěch Filip (KSČM): "Pokud je úmyslem vlády projednat návrhy zákonů tak, že bude porušen zákon o jednacím řádu a že vláda usiluje o to, aby Ústavní soud zrušil tyto zákony, nechť to předseda vlády řekne rovnou."

Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové): "Samozřejmě, dejte to na Ústavní soud, ale já dneska tím, že budu hlasovat o vyhlášení legislativního stavu nouze, opravdu nemám pocit, že bych porušil slib poslance."

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!