Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Koalice se pře o reformu

Česko

Největším problémem zdravotnické reformy je nyní vymezení standardní péče

PRAHA Spor o zdravotnickou reformu se stupňuje. Některé výhrady menších koaličních stran k navrhovaným zákonům trvají i po víkendovém téměř pětihodinovém jednání koaličních expertů. Ministrovi zdravotnictví Tomáši Julínkovi dochází trpělivost. Postoj lidovců Julínek označil za porušování koaliční smlouvy, která reformu zdravotnictví obsahuje.

„Tady nejde o věcnou podstatu, ale o vymýšlení problémů. Jiří Čunek se s částí KDU-ČSL rozhodl dát reformy zdravotnictví na oltář své volební prohry,“ prohlásil Julínek. Největší problém, který teď menší koaliční strany s návrhy zdravotnických zákonů mají, představuje stanovení rozsahu péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

„Definice toho, na co má pacient ve zdravotnictví nárok, musí být naprosto přesná,“ tvrdí poslanec a zdravotnický odborník KDU-ČSL Jiří Carbol. „Tento zákon podle nás hrozí tím, že nedostanou všichni to, co potřebují,“ řekl v České televizi předseda lidovců Jiří Čunek.

Nový zákon má přinést lépe vymahatelnou definici toho, na co má pacient ze zdravotního pojištění nárok, než jaká je dnes. Ministerstvo zdravotnictví teď hledá způsob, jak definici standardní péče přepracovat, aby koaličním partnerům vyhovovala. Podle náměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra by například mohl zákon uvést, co už je nadstandard, a pacienti si na to tedy mohou připlácet. „Bylo by to především tam, kde je už dnes běžné, že se platí, ale korupčně, mimo systém,“ vysvětluje Šnajdr. Jako příklad uvedl takzvané sponzorské dary, kterými si pacienti zajišťují voperování lepších očních čoček.

U většiny sporných otázek ovšem odborníci koaličních stran našli řešení. „Došlo k ohromnému pokroku,“ prohlásil Čunek.

Zeleným se například podařilo do zákona o zdravotnické záchranné službě prosadit tresty pro ty, kdo záchranku zneužívají.

O zbylých problémech budou jednat předsedové koaličních stran a ve středu by o reformě měla opět jednat vláda. Minulý týden totiž ministři projednávání zdravotnických zákonů přerušili.

Podle Čunka se ale do té doby na definici standardní péče nejspíš koaliční strany neshodnou. Koalice se podle předsedy lidovců bude schopna do středy dohodnout jen na dvou ze čtyř navrhovaných zákonů. Kromě zákona o zdravotnické záchranné službě překvapivě i o zákonu o specifických zdravotních službách, který mimo jiné upravuje pravidla pro umělé oplodnění nebo potraty.

Potraty cizinkám z EU?

K tomuto zákonu měli lidovci řadu připomínek. Trvají na tom, aby v Česku nemohly umělé ukončení těhotenství absolvovat cizinky. A to ani ze zemí Evropské unie, pokud jim to není umožněno v jejich domovské zemi. „Chtějí porušovat primární právo EU,“ komentoval to v neděli Julínek. Podle ministerstva je lidovecký požadavek v rozporu s tím, že všichni lidé z Evropské unie mají v členských zemích právo na stejné zdravotní služby jako místní občané. Podle Julínka by měl rozhodnout premiér Mirek Topolánek (ODS) nebo předseda legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL), jestli podstoupit riziko žaloby u Evropského soudního dvora.

Lidovci naopak ustoupili od svého požadavku, aby dívky od 16 do 18 let také potřebovaly k potratu souhlas svých rodičů.

Sporné body Julínkovy reformy * Stanovení nároku pojištěnce: Jak lidovci, tak zelení žádají přesnější stanovení standardu péče hrazené ze zdravotního pojištění. Podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka je ovšem navrhovaná definice mnohem přesnější a vymahatelnější než dnešní úprava. * Pravidla pro umělé ukončení těhotenství: Pro lidovce je úprava potratů citlivým bodem. Ustoupili od svého požadavku, aby byl nutný souhlas rodiče u dívek nejen do 16, ale až do 18 let. Nadále jim vadí provádění potratů cizinkám z EU.

Autor: