Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koalice Spolu nasadí do senátních voleb celkem 19 společných kandidátů

Česko

  6:56aktualizováno  13:49
Strany koalice Spolu – ODS, KDU-ČSL a TOP 09 – budou spolupracovat i v podzimních senátních volbách a pokusí se v nich navázat na vítězství v loňských volbách do Sněmovny, po nichž vznikla vláda Petra Fialy. Koalice SPOLU bude mít 19 společných kandidátů, volby budou v 27 volebních obvodech.

Patří mezi ně i šéf Senátu Miloš Vystrčil z ODS, který obhajuje post v horní komoře parlamentu na Jihlavsku.

Jeho volební výsledek v záříjových senátních volbách bude klíčový i kvůli tomu, že Vystrčil je jednou ze zvažovaných osobností koalice Spolu i pro volbu prezidenta v příštím roce.

Lídři stran Spolu podepsali v úterý ve Valdštejnské zahradě u Senátu volební spolupráci. „Jde o to, aby byla zachována většina demokratických stran v Senátu,“ řekl premiér a předseda ODS Petr Fiala. „Spolupráce dává smysl,“ uvedla šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Na tiskové konferenci byli osobně přítomni i další kandidáti Spolu do Senátu – dosavadní předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra, který obhajuje křeslo v Ostravě, první místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin, jenž hájí post na Jičínsku a místopředsedkyně lidovců a šéfka senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Šárka Jelínková. S podporou celé koalice Spolu bude obhajovat senátní křeslo na Kroměřížsku.

Dalšími kandidáty koalice SPOLU, které navrhla ODS, budou dosavadní senátor Jiří Oberfalzer (volební obvod Beroun), v obvodu Frýdek-Místek náměstek moravskoslezského hejtmana pro školství a sport Stanislav Folwarczny, na Praze 11 radní hlavního města Hana Kordová Marvanová a v Brně herec Tomáš Töpfer, který už dříve také byl senátorem.

Na Táborskuu je kandidátem koalice Spolu ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý, na Plzeňsku starosta Přeštic Karel Naxera, v Praze 6 dosavadní první místopředseda Senátu Jiří Růžička, jehož stejně jako Naxeru vybrala TOP 09.

V senátním volebním obvodu Blansko bude s podporou koalice Spolu obhajovat mandát dosavadní senátorka za KDU-ČSL Jaromíra Vítková a v obvodu Nový Jičín se do horní komory parlamentu zkusí probojovat starostka Mořkova Ivana Váňová a v obvodu Bruntál spolumajitelka rodinné zemědělské firmy a členka krnovského zastupitelstva Pavla Löwenthalová.

Mnohé strany či uskupení kandidáta zatím nenominovaly. Čas na to mají do 19. července. Senátní volby v 27 obvodech spolu s volbami do zastupitelstev obcí budou 23. a 24. září, o týden později je druhé kole senátních voleb.

1. května 2022

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat