Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Koalice se sedm hodin přela o vyšší daně, dohodu chce představit ve čtvrtek

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová před koaličním jednáním o konsolidačním balíčku foto: Úřad vlády ČR

Vládní strany finišují jednání o balíčku, jímž chtějí snížit schodek rozpočtu, ale dohodu zatím neuzavřely. „Budeme tam tak dlouho, než se dohodneme,“ řekla sice při příchodu na koaliční jednání šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, ale ani téměř sedm hodin jim k dohodě nestačilo. Koaliční strany chtějí upravit DPH a hledají shodu na vyšším zdanění firem.
  14:07aktualizováno  10. května 2:00

Ve hře je růst daně z příjmu firem z 19 procent o jeden či dva procentní body. Premiér Petr Fiala chce balíček představit do poloviny května.

„Myslím, že jsme se za těch skoro sedm hodin posunuli, abychom tu shodu dokázali najít, abychom ji byli schopni také v nejbližších dnech představit veřejnosti. Myslím, že už jsme téměř před finále,“ uvedl po jednání předseda KDU-ČSL, ministr práce a sociláních věcí Marian Jurečka.

„Významně jsme se posunuli, blížíme se shodě, kterou v příštích hodinách nepochybně potvrdíme,“ řekl předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob.

Ráno přijme na Pražském hradě prezident Petr Pavel ministra financí Zbyňka Stanjuru. Dohodu chtějí vládní strany oficiálně představit již ve čtvrtek v poledne a to v symbolickém čase - za pět minut dvanáct.

Jistou míru solidarity s ostatními občany mají ukázat firmy podle šéfa lidovců, ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. „Daňoví poplatníci byli solidární v době covidu a je teď třeba, aby ta solidarita byla i obrácená,“ prohlásil v úterý večer předseda KDU-ČSL.

Zvýšení daní firmám podporuje i hnutí STAN. „My říkáme, že si dokážeme představit až dva procentuální body,“ řekl místopředseda STAN Lukáš Vlček.

Nejsme pro prohloubení progrese, řekl Jakob

„My nejsme pro prohloubení progrese,“ řekl při příchodu na koaliční jednání Jakob. „Cílem je, aby konsolidační balíček jako celek byl natolik robustní, aby to opravdu mělo efekt na snižování strukturálního salda,“ prohlásil Jakob.

„My dlouhodobě za TOP 09 usilujeme o to, aby nejenom na úsporách, ale i příjmech jsme se dostali na částku 150 miliard. 140 miliard nejméně, protože je třeba zatáhnout za záchrannou brzdu, nezadlužovat se více,“ řekla Pekarová Adamová. „Jsme přístupní diskusi o všech návrzích,“ dodala šéfka TOP 09.

To, že některé daně porostou, řekl před pár dny na jednání vedení Pirátů šéf jejich poslanců Jakub Michálek. „Bude znamenat nepochybně zvýšení daní, které bude nepopulární, ale vláda musí mít odvahu to navrhnout a my musíme mít ve Sněmovně odvahu to schválit,“ uvedl Michálek při celostátním fóru Pirátů v Liberci.

Ve hře jsou úpravy DPH či rušení daňových výjimek, například školkovného či daňové slevy na nepracující manželku či na manžela.

Místo současných tří sazeb DPH (10,15 a 21 procent) chce ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS dlouhodobě dvě sazby. Aktuální varianta DPH, o níž koalice uvažuje, byla před úterním jednáním podle České televize 12 a 21 procent.

„Je i v našem zájmu, abychom dosáhli výsledku co nejrychleji a potřebné reformy představili v rozumném krátkém čase. Musíme ale upřednostnit kvalitu před nějakým datem,“ uvedl premiér Fiala v pondělí.

Ušetří stát na platech státních zaměstnanců?

Vyjádření politiků ODS naznačují, že šetření bude znamenat škrty v množství peněz na platy státních zaměstnanců.

„Nižší objem prostředků na platy státních zaměstnanců musí být součástí balíčku,“ řekl v rozhovoru pro úterní Lidové noviny místopředseda Sněmovny a rozpočtový expert ODS Jan Skopeček.

„Chci štíhlý stát, který je silný, plní své funkce, je schopen chránit lidi, zajistit jim energie, ale zároveň není zbytečně byrokratický a rozbujelý,“ napsal na Facebooku premiér Petr Fiala.

Měl by stát snížit výdaje na platy státních zaměstnanců?

celkem hlasů: 4662

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00úterý 16. května 2023. Anketa je uzavřena.

ANO4013
NE498
Ano, ale jen pokud se nesníží kvalita služeb151

„Musíme najít dobrou kombinaci mezi úpravami na příjmové stránce rozpočtu a výdajové stránce rozpočtu. Přitom já se nijak netajím tím, že považuji za důležitější tu výdajovou stránku a ta musí převažovat,“ řekl Fiala před pár dny po jednání vlády.

Ministr financí Zbyněk Stanjura už dříve uvedl, že chce seškrtat národní dotace v řádu desítek miliard korun.

Peníze do rozpočtu má přinést například opětovné zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance ve výši 1,1 procenta z hrubé mzdy.

Ministr Nekula i hejtman Grolich se ohradili proti nápadu na spotřební daň na tiché víno

Ve hře je rovněž zpřísnění vyplácení podpory v nezaměstnanosti, omezení podpory stavebního spoření a koalice zvažuje zavedení spotřební daně z tichého vína. Bylo by zdaněné podobně jako vína šumivá.

„Když jeden druh alkoholu nemá spotřební daní, nepovažuji za úplně šťastné,“ řekla v úterý večer šéfka TOP 09 Pekarová Adamová.

Proti nápadu víc zdanit tiché víno se ohradili ministr zemědělství za KDU-ČSL Zdeněk Nekula i jihomoravský hejtman za KDU-ČSL Jan Grolich.

„Proč nemohu souhlasit se zdaněním tichých vín: Výsledek přínosu pro státní kasu je nejistý a nevýrazný. Země v EU, ze kterých se k nám mimo jiné dováží spousty vína, tuto daň nemají (Itálie, Španělsko, Německo, Rakousko a ). Tak proč my?“ napsal na Twitteru ministr Nekula.

„Všechno je propojené. Když produkt zdraží, klesne po něm poptávka. Lidí, kteří na jih Moravy jezdí za vínem, bude jezdit méně. Ale zároveň to přinese komplikace a další byrokracii hlavně malým vinařům. Najednou už nebude tak jednoduché uspořádat otevřené sklepy nebo společný košt vín, kterého se mohou účastnit i ti nejmenší výrobci vína. Řada spolků tyto akce přestane pořádat, protože to bude organizačně příliš náročné,“ řekl v úterý Grolich.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!