Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Politici oceňují Fialovu cestu na Ukrajinu. Podle expertů jde o důležité gesto

Česko

  15:01
Koaliční politici oceňují rozhodnutí českého premiéra Petra Fialy vyrazit se svým polským a slovinským protějškem do Kyjeva. Fiala cestuje do města obléhaného ruskými vojsky vlakem z Polska, v plánu má setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a premiérem Denysem Šmyhalem. Jde o první návštěvu takto vysoce postavených zahraničních činitelů na Ukrajině od začátku ruské invaze.

Premiér Petr Fiala foto: Facebook Petra Fialy

Vicepremiér Vít Rakušan na Twitteru uvedl, že Fiala je jeho nadřízeným a někdy politickým oponentem. „Ale ve světle posledních událostí jednoznačně mým premiérem. To říkám jako ministr i občan,“ dodal. 

Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová napsala, že Česko může být na svého premiéra právem pyšné. „Diktátor Putin musí být poražen,“ doplnila na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zprávu o cestě českého premiéra ocenil i šéf Senátu Miloš Vystrčil. Vicepremiér Marian Jurečka premiérovi za jeho krok poděkoval. „Za poslední týdny ČR pomáhá Ukrajině a lidem z Ukrajiny velmi intenzivně. Patříme k zemím, která je nejvíce aktivní a za to patří dík všem, co pomáhají. Tato cesta v této situaci je velmi důležitá,“ uvedl.

Senátorka Miroslava Němcová hovoří v souvislosti s cestou českého premiéra o podpoře odvaze a povinnosti chránit svobodný svět. 

„Děkuji za odvahu a solidaritu! Jsem hrdá na našeho premiéra,“ napsala na Twitteru europoslankyně Michaela Šojdrová. O nesmírně riskantním, ale také odvážném kroku mluví moravskoslezský hejtman a místopředseda opozičního ANO Ivo Vondrák. „Určitě přeji šťastný návrat,“ doplnil.

O své cestě na Ukrajinu v noci premiér informoval šéfy silových ministerstev, uvedla ministryně obrany Jana Černochová. Po dobu nepřítomnosti v Česku Fialu zastupuje vicepremiér, ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Kyjev je i v posledních hodinách ostřelován raketami. Dopoledne tam měl naplánovaný videohovor se svým protějškem ministr školství Petr Gazdík, kvůli poplachu se ale neuskutečnil. „Pokusili se spojit, pak spojení spadlo, museli do krytu, ani jsem je neviděl,“ řekl.

Odborníci: Cesta je důležitým gestem

Podle politologů je cesta českého předsedy vlády a dalších premiérů důležitým gestem. Ukazuje se, že státy východní Evropy jsou schopny definovat směřování EU, tentokrát konkrétně v otázce bezpečnosti, míní analytik Asociace pro mezinárodní otázky Petr Boháček.

Východní Evropa v EU podle Boháčka hraje dlouhodobě méněcennou roli a není schopna se prosadit. Platí to i v otázce společné zahraniční a bezpečnostní politiky, proto se upíná mnohem více ke Spojeným státům a Severoatlantické alianci.

„Důvodem je, že hlavní hlas v otázce zahraniční a obranné politiky EU má spíše Paříž a Berlín, které byly vůči Rusku shovívavé a až moc vstřícné, ale také vlastní neschopnost své zájmy efektivně prosadit. Nyní se ale ukazuje, že nové členské státy východní Evropy jsou schopny definovat směřování EU, tentokrát konkrétně v otázce bezpečnosti,“ uvedl Boháček.

Také politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy má cestu za velmi důležité gesto. „I kdyby mělo znamenat ‚pouze‘ morální vzpruhu. Východní křídlo EU (i NATO) by každopádně mělo tlačit západněji situované státy k větší podpoře Ukrajiny, včetně vojenské. Putinovo vítězství na Ukrajině by totiž mělo nedozírné následky,“ poznamenal.

Podle Boháčka se otevírá cesta k větší jednotě a schopnosti EU řešit obranu a bezpečnost. Konkrétně jde o prosazení důrazu na obranu východního křídla Evropy, a ne jen jižního. „Tedy nestabilní oblasti severní Afriky a Blízkého východu, které jsou zásadní například pro Francii, jako hlavní hlas v obranné integraci EU,“ sdělil. EU se bude muset zaobírat nejen malými intervencemi a konflikty v sousedství, ale i konvenční válkou, což byl úkol přenechávaný dlouhodobě NATO, dodal.

Domnívá se také, že situace může přispět ke změně závislosti na Spojených státech v otázce bezpečnosti. Washington má podle Boháčka poměrně rezervovaný přístup k válce na Ukrajině a Evropa si uvědomuje, že tento konflikt je zejména její problém, specificky pak problém východní Evropy. „Pokud budou východoevropské státy společně schopné toto téma vést v EU, otevírají se dveře pro vznik obranyschopné a autonomní Evropy,“ doplnil analytik.

Podle zpravodaje Dave Keatinga nejsou z cesty na Ukrajinu v Bruselu nadšení všichni. Podle některých velvyslanců členských států návštěvou Kyjeva politici riskují i rozpoutání třetí světové války.

Autoři: ,

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...