Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kobylka Nokia

Česko

Platí evropská pravidla pro každého? Berlín se tomu vzpírá

KOMENTÁŘE LN

Koupíte si raději telefon drahý, nebo za polovic? Většina Němců volí láci a sáhne třeba po Nokii. Chcete ty levné mobily vyrábět za malé platy, nebo za dvojnásobné? Většina Němců volí vyšší mzdu. Vyrábět levně za vysoké náklady. Ty dvě představy ale nejdou dohromady. Je to kvadratura kruhu a kolem ní se točí celý spor o německou provozovnu finského koncernu Nokia.

Dvacet tisíc lidí má dnes v Bochumi demonstrovat proti uzavření továrny a přesunu výroby do Rumunska. Chtějí pracovat, chtějí vyrábět levné telefony, chtějí za to brát německé, ne rumunské mzdy. Že to tak při selském rozumu i evropských pravidlech volného pohybu osob, služeb a kapitálu prostě nejde? Že mohou mít buď jedno, či druhé, ale ne obojí zároveň? Zkuste jim to říct. Ale stejně tu něco nehraje.

Že takhle uvažují dělníci od pásu, je normální. Že tak uvažují odboráři, lze očekávat - právě za to jsou placeni. Ale že tak uvažuje i vláda pokládaná za reformní, je na pováženou. „U mě doma se už mobil od Nokie neobjeví,“ říká předseda vládní SPD Beck. A ministr ochrany spotřebitelů Seehofer (CSU) se pídí po oficiálních možnostech vyhlášení bojkotu určité značky. To tu ještě nebylo.

Když před čtyřmi lety propouštěl Opel (koncern General Motors) a list Stern ozdobil obálku botou „strýčka Sama“ drtící německé dělníky, dalo se to vykládat jako jízda na módní vlně antiamerikanismu. Když před třemi lety šéf SPD Müntefering přirovnal mezinárodní kapitál ke kobylkám, které spasou pracovní místa a odtáhnou dál, Francouzi se právě chystali odmítnout návrh evropské ústavy. Bojí se rozšíření EU, bojí se o práci, bojí se „polského instalatéra“, říkalo se tehdy. Dnes vidíme, že tahle medicína zabírá i v době, kdy se Německu daří a novinové titulky hlásí desetileté minimum nezaměstnanosti či poprvé po devatenácti letech vyrovnané veřejné finance.

EU má už 27 členů a německé argumenty, jež dříve mířily proti USA a nadnárodním „kobylkám“, teď cílí na unijní Finsko a Rumunsko. Společenství hodnot, tak bývá charakterizována EU hlavně v Německu. Jaké hodnoty si při tom představovat? Má větší váhu solidarita s odboráři, nebo solidarita s pravidly fair play mezi všemi členy EU? Právě tuhle debatu tříbí „kauza Nokia“.

Autor: