Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kocáb přihrál soukromé firmě zakázku za milion, vnitru to vadí

Michael Kocáb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Kocáb. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Měl to být návod, jak Česko v příštích letech zbavit nežádoucích ghett. Místo toho však materiál exministra pro lidská práva a současného vládního zmocněnce Michaela Kocába budí pohoršení. Nejen u nevládních spolků, ale i uvnitř vlády: ministerstvu vnitra vadí, že si exministr najal soukromou firmu, a utratil tak za studii zbytečně statisíce.

Nad otázkou, jak Česko zbavit v následujících letech ghett, si měli lámat hlavu vládní odborníci. Loni v březnu se na tom alespoň usnesl kabinet. Ministři tehdy schválili vznik speciální meziresortní skupiny, která měla návod sepsat. Jenže skončilo u usnesení.

Tehdejší ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb totiž svolal skupinu pouze jednou. A místo dalšího schůzování zadal práci na materiálu soukromé firmě. Konkrétně společnosti GAC sociologa Ivana Gabala a Socioklubu Petra Víška. Autorům vyplatil jednorázově bezmála milion korun. "Takovou zakázku by chtěl dělat každý," říká předseda sdružení Dženo a ještě donedávna místopředseda Rady vlády pro záležitosti romské komunity Ivan Veselý. "Stát přitom má odborníky, kteří mohli materiál zpracovat."

A stejně argumentují i samotní úředníci. "Chceme vysvětlení, proč materiál zpracovala soukromá firma a nikoli členové pracovní skupiny," naléhají na Kocába úředníci ministerstva vnitra.

Lidé z Úřadu vlády si však za milionovou investicí stojí. Paradoxní je, jak ji obhajují: tvrdí totiž, že by nebylo v silách státních expertů podobnou strategii sepsat.

"Po neúspěšných pokusech zkoordinovat postup jednotlivých resortů jsme se rozhodli sáhnout mimo státní správu," rýpl si do úřednické armády šéf sekce pro lidská práva při Úřadu vlády Czeslaw Walek.

Více informací si přečtěte ve středečním vydání deníku

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚČETNÍ (24 - 30.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 24 000 - 30 000 Kč