Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kocáb přihrál soukromé firmě zakázku za milion, vnitru to vadí

Michael Kocáb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Kocáb. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Měl to být návod, jak Česko v příštích letech zbavit nežádoucích ghett. Místo toho však materiál exministra pro lidská práva a současného vládního zmocněnce Michaela Kocába budí pohoršení. Nejen u nevládních spolků, ale i uvnitř vlády: ministerstvu vnitra vadí, že si exministr najal soukromou firmu, a utratil tak za studii zbytečně statisíce.

Nad otázkou, jak Česko zbavit v následujících letech ghett, si měli lámat hlavu vládní odborníci. Loni v březnu se na tom alespoň usnesl kabinet. Ministři tehdy schválili vznik speciální meziresortní skupiny, která měla návod sepsat. Jenže skončilo u usnesení.

Tehdejší ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb totiž svolal skupinu pouze jednou. A místo dalšího schůzování zadal práci na materiálu soukromé firmě. Konkrétně společnosti GAC sociologa Ivana Gabala a Socioklubu Petra Víška. Autorům vyplatil jednorázově bezmála milion korun. "Takovou zakázku by chtěl dělat každý," říká předseda sdružení Dženo a ještě donedávna místopředseda Rady vlády pro záležitosti romské komunity Ivan Veselý. "Stát přitom má odborníky, kteří mohli materiál zpracovat."

A stejně argumentují i samotní úředníci. "Chceme vysvětlení, proč materiál zpracovala soukromá firma a nikoli členové pracovní skupiny," naléhají na Kocába úředníci ministerstva vnitra.

Lidé z Úřadu vlády si však za milionovou investicí stojí. Paradoxní je, jak ji obhajují: tvrdí totiž, že by nebylo v silách státních expertů podobnou strategii sepsat.

"Po neúspěšných pokusech zkoordinovat postup jednotlivých resortů jsme se rozhodli sáhnout mimo státní správu," rýpl si do úřednické armády šéf sekce pro lidská práva při Úřadu vlády Czeslaw Walek.

Více informací si přečtěte ve středečním vydání deníku

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...