Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Kocáb přihrál zakázku za milion, vnitru to vadí

Česko

PRAHA Měl to být návod, jak Česko v příštích letech zbavit nežádoucích ghett. Místo toho však materiál exministra pro lidská práva a současného vládního zmocněnce Michaela Kocába budí pohoršení. Nejen u nevládních spolků, ale i uvnitř vlády: ministerstvu vnitra vadí, že si exministr najal soukromou firmu a utratil tak za studii zbytečně statisíce.

Nad otázkou, jak Česko zbavit v následujících letech ghett, si měli lámat hlavu vládní odborníci. Loni v březnu se na tom alespoň usnesl kabinet. Ministři tehdy schválili vznik speciální meziresortní skupiny, která měla návod sepsat. Jenže skončilo u usnesení.

Tehdejší ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb totiž svolal skupinu pouze jednou. A místo dalšího schůzování zadal práci na materiálu soukromé firmě. Konkrétně společnosti GAC sociologa Ivana Gabala a Socioklubu Petra Víška. Autorům vyplatil jednorázově bezmála milion korun. „Takovou zakázku by chtěl dělat každý,“ říká předseda sdružení Dženo a ještě donedávna místopředseda Rady vlády pro záležitosti romské komunity Ivan Veselý. „Stát přitom má odborníky, kteří mohli materiál zpracovat.“

A stejně argumentují i samotní úředníci. „Chceme vysvětlení, proč materiál zpracovala soukromá firma, a nikoli členové pracovní skupiny,“ naléhají na Kocába úředníci ministerstva vnitra.

Lidé z úřadu vlády si však za milionovou investicí stojí. Paradoxní je, jak ji obhajují: tvrdí totiž, že by nebylo v silách státních expertů podobnou strategii sepsat.

„Po neúspěšných pokusech zkoordinovat postup jednotlivých resortů jsme se rozhodli sáhnout mimo státní správu,“ rýpl si do úřednické armády šéf sekce pro lidská práva při úřadu vlády Czeslaw Walek.

Pokračování na straně 3

Kocáb přihrál zakázku za milion...

Dokončení ze strany 1

Exministrův postup naštval zástup ministerských úředníků, jejichž pracovní náplní je právě eliminace sociálně vyloučených oblastí. „Příprava strategie se členy skupiny nebyla vůbec konzultována, vše bylo ponecháno na externí firmě,“ píší autoři kritických připomínek za ministerstvo vnitra. Nyní po exministrovi žádají vysvětlení. Kromě zdůvodnění, proč si najímal soukromou firmu, chtějí znát také podrobnosti výběrového řízení.

Úřad vlády však považuje otázky na výběr firmy za zbytečné. „Cena za strategický materiál byla devět set padesát dva tisíc korun, Na takovou částku není povinnost vypisovat výběrové řízení,“ odbyl Walek odpověď na dotaz.

Proč tedy vládní úředníci přihráli zakázku právě tandemu Gabal a Víšek? „Jsou respektovanými experty na oblast boje proti sociálnímu vyloučení,“ vysvětluje výběr Walek.

Sedmdesát stránek za milion Jenže kritici Kocábova postupu poukazují právě na nízkou úroveň sedmdesátistránkové studie. A na materiál sepsali přísný oponentský posudek. „Dokument je pouze shrnutím dosavadních poznatků v oblasti sociálního vyloučení, vznikl kompilací dosud zpracovaných materiálů, které v minulosti autoři publikovali,“ píší v připomínkách analytici z ministerstva vnitra. Materiál navíc není v pravém smyslu strategií - chybí v něm návrhy konkrétních opatření - a milionový obnos tak podle nich přišel vniveč. „Původní zadání se zase přenáší do dalšího období.“ Odborníky však pobouřily i některé konkrétní pasáže textu. Ve studii se objevují formulace, které by pro Romy mohly být urážlivé. „Romství je retardačním prvkem hlavně ve dvou směrech: brání vzdělávání a svým systémem rodinné solidarity zpomaluje rozvoj osobní odpovědnosti a motivace,“ píše se například v materiálu. Na jiném místě se zase mluví o „nedostatečném kulturním původu romských dětí“.

Vypustit neohrabané formulace žádají nejen lidé z ministerstva vnitra, ale také třeba z rezortu práce a sociálních věcí. „Materiál je silně asimilační,“ tvrdí Veselý.

***

VYHOZENÉ PENÍZE

* Milionová suma, kterou za materiál s názvem Strategie boje proti sociálnímu vyloučení zaplatila sekce pro lidská práva při úřadu vlády, přišla podle odborníků vniveč. Investici kritizují nejen nevládní organizace, ale i jednotlivá ministerstva. * „Materiál jen konstatuje obecně známé problémy, žádná konkrétní opatření neobsahuje. Původně zadaný úkol se přesouvá do dalšího období,“ konstatují odborníci z ministerstva vnitra.

MILIONOVÝ VÝDĚLEK Bývalý ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb rozčílil odborníky. Zakázku na zpracování strategie, která měla být návodem, jak vymazat sociálně vyloučené lokality z mapy Česka, zadal komerčním firmám GAC sociologa Ivana Gabala a Socioklubu Petra Víška. Zaplatil za ni téměř milion korun. Kabinet Jana Fischera přitom sepsáním strategického materiálu pověřil loni v březnu speciální meziresortní skupinu.

Autor: