Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kocourek: Zpráva se ještě může měnit

Česko

Mistrovství světa v Liberci bylo úspěšné po sportovní stránce, nikoliv ale po té ekonomické. „Poslední velké akce i ve světě ukazují, že se to bohužel stává,“ říká Jan Kocourek, náměstek ministra školství odpovědný za sport.

* LN Může se závěrečná zpráva a hodnocení mistrovství světa v Liberci ještě měnit?

Netuším, jaký dokument máte k dispozici, ale obecně mohu říct, že zpráva je hotova a momentálně předána k vnějšímu připomínkovému řízení, než bude předložena vládě.

* LN Jak dlouho už je hotová?

Je hotová už delší dobu. Nedocházelo ale k závěru ve finální fázi. To znamená, že nebylo jasné, jaký bude postoj vlády a případné dopady na statní rozpočet. Proto nebyla předložena dříve.

* LN Dokument, který máme k dispozici, obsahuje formulaci, že stát nemá povinnost vypořádávat se se závazky organizačního výboru. Na druhou stranu je ochoten se vypořádat alespoň částečně navrácením DPH z nezaplacených smluv. Platí to, nebo jsou možné i jiné modely?

Tak já si dokážu představit, co se týká mistrovství světa v Liberci, úplně všechno. Každopádně i ta forma vypořádání ještě může být předmětem jednání.

* LN Před pár dny se objevila svědectví o zneužití financí MS v Liberci k soukromým účelům, konkrétně šlo o platby za fotografie z oslav narozenin Kateřiny Neumannové a Josefa Jindry. Může se tím ministerstvo zabývat?

Zabývat se tím určitě následně může. Každopádně tvrdím jedno: jestli došlo k faktickému naplnění použití finančních prostředků, které měly sloužit mistrovství světa, k soukromým účelům, nemohu momentálně komentovat, protože já ty faktury neviděl, ani formu jejich vypořádání. Ale tvrdím, že to nemohlo jít z objemu prostředků státního rozpočtu, protože v zásadách nedovolujeme použití peněz na propagaci.

* LN Dokument říká, že za dluhy mohou vnější vlivy: světová finanční krize a sněhová kalamita. Je to reálný obraz?

Tak ty nepředpokládatelné věci se nepochybně odehrály. Jak na straně příjmové, tak výdajové. To, že s nimi měla už organizace nějakou formou počítat, je také pravda. Bohužel se tak nestalo.

* LN Hlavním důvodem tedy podle ministerstva školství není pochybení organizátorů v čele s Kateřinou Neumannovou?

Vidíme to jako nedostatek, který byl způsoben nějakými příčinami. Myslím, že na základě zkušenosti ať už z mistrovství světa v Jihoafrické republice, nebo olympiády ve Vancouveru a vlastně všech velkých akcí vyjma olympiádu v Číně, můžeme říct, že se to bohužel stává. Já si myslím, že by se to nemělo stávat ať už u nás, nebo jinde. Každopádně MS v Liberci bylo za těch posledních dvacet let asi největší sportovní událostí v České republice. Nebyli jsme na to připraveni, jak bychom měli.

* LN Vyplývá ze šetření ministerstva, že by se vyplatila výměna Neumannové za Kumpošta?

Já jsem tu výměnu nedělal, takže to se musíte zeptat někde jinde.

* LN Co vyplynulo ze šetření? Byl by dluh menší?

Tak proto, že ve finále existovala pouze jedna varianta, která se stala, tak se nedá polemizovat, která varianta by byla výhodnější. Realita je pouze jedna.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...