Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Koho nechcete doma, toho nezvěte ani na internetu

Česko

Neuplyne týden, v němž bychom se z médií nedozvěděli o problémech, do nichž se dostal některý z uživatelů sociálních sítí, a to svojí vinou. Přitom stačí jen používat zdravý rozum a držet se několika základních pravidel.

První rada se dá s úspěchem aplikovat nejenom na sociální sítě, ale veškerou internetovou komunikaci: dobře si rozmyslete, než nějaký obsah (ať už je to video, fotografie anebo obyčejný text) umístíte na internet. Vezměte na vědomí, že informace si pak začne žít svým vlastním životem a vy ztratíte sebemenší možnost ovlivnit, komu se dostane do rukou. V tomto ohledu nabízejí sociální sítě dvousečnou zbraň v podobě nastavení různých úrovní soukromí – člověk pak získává falešný pocit bezpečí, že své soukromí sdílí jen s pečlivě vybranými přáteli. Nikdy však nelze vyloučit, že tito „přátelé“ budou vaše data šířit dál jinými způsoby, stejně tak existuje (i když velmi malá) možnost hackerského útoku, který z přísně střeženého tajemství udělá věc veřejnou, jak se o tom mohly přesvědčit zejména uživatelky serveru Líbímseti. cz. Z toho důvodu se také nedoporučuje používat sociální sítě (ostatně jako kterékoli jiné zařízení) pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Stalo se smutným trendem, že někteří uživatelé nahrávají multimediální obsah ještě téhož večera (nebo rána), kdy se vrátí z nějaké akce, aniž by při tom přemýšleli o možných následcích. I v omto ohledu poskytuje například Facebook falešný pocit bezpečí tím, že umožňuje vzít cokoli zpět. Ve skutečnosti však jde jen o další iluzi – už kvůli tomu, že Facebook si přímo ve svých podmínkách, se kterými souhlasíte při registraci, vyhrazuje právo uchovávat informace, jak dlouho uzná za nutné. Stejně tak hrozí, že se kompromitujících dat zmocní někdo třetí, a je jedno, jak krátce byla vystavena.

Pověz mi, jaké máš přátele Ačkoli by se podle předchozího textu mohlo zdát, že výběr přátel, se kterými budete prostřednictvím sociálních sítí sdílet své soukromí, je irelevantní, není tomu tak. Je pouze nutné si dopředu vytknout určité priority a zásady a těch se pak držet. První otázka zní, k čemu vlastně chcete Facebook používat? Chcete tam být jen proto, že je to „in“ a abyste mohli pasivně sledovat dění okolo? Pak se nemusíte rozpakovat kliknout prakticky na cokoli, co vám přijde pod ruku, ačkoli se silně nedoporučuje „přátelit“ se s lidmi, které neznáte v reálném světe anebo se kterými ve skutečnosti nemáte příliš dobré vztahy.

Čím intenzivněji však chcete svůj profil používat – a nemusí jít jen o fotografie nebo videa –, tím obezřetnější byste měli být. I krátký text někdy dokáže napáchat dost škody. Doporučuje se proto vytvořit si nějaké pravidlo mající základ v reálném světě. Příklad: nevadilo by mi pozvat si tohoto člověka k sobě do bytu? Pokud není odpověď jednoznačně kladná, pak přidání mezi přátele raději zvažte.

Existují však dvě skupiny lidí, u nichž neexistuje jednoznačná odpověď, přestože patří mezi nejproblematičtější – rodiče a nadřízení. Pro tu první může být někdy frustrující sledovat počínání svých ratolestí, o které mají obavy (a nezáleží při tom na jejich věku). U té druhé zase frustraci může vyvolat sledování aktivit během pracovní doby – v takové chvíli jdou všechna přátelství, ať už virtuální, nebo skutečná, stranou.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...