Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Koho ohrožuje prasečí chřipka

Česko

Virus A(H1N1) zabíjel i v Česku - Očkování nejohroženějších lidí začne za několik týdnů

PRAHA Kardiaci, lidé s onemocněním plic či cukrovkáři - to jsou skupiny obyvatelstva, které by se měly mít v této době nejvíce na pozoru. Pokud na ně totiž zaútočí virus takzvané prasečí chřipky, může být pro ně velmi nebezpečný. Jak potvrzuje případ z Karlových Varů, hrozba může být i smrtelná.

U nejvíce ohrožených skupin se proto už za několik týdnů rozběhne očkování. „V první řadě to budou lidé se silným astmatem a chronickou obstrukční plicní nemocí a potom lidé, kteří měli srdeční selhání,“ vyjmenovala hlavní adepty na očkování Irena Kudrnovská, mluvčí Sdružení praktických lékařů.

Vše bude probíhat následovně. Na základě podkladů od zdravotních pojišťoven si budou vytypované pacienty zvát jejich praktičtí lékaři. Jak budou pacienty informovat, to už je na jednotlivých lékařích. Další pacienti mohou být očkováni přímo v nemocnicích, kde se léčí. První injekce dostanou lidé závisí na tom, kdy Evropská léková agentura schválí oficiální vakcínu a za jak dlouho ji výrobci stihnou připravit.

Očkováni budou jen skutečně nejohroženější lidé. Na pozoru by se však měli mít i chronicky nemocní s méně závažnými vyhlídkami. „Pozor by si měli dát diabetici, kteří jsou ohroženi různými komplikacemi, a lidé, kteří mají porušenou imunitu,“ říká Kudrnovská.

Obecně je chřipka nebezpečná i pro lidi starší 65 let a také pro výrazně obézní. Pro všechny, kteří se chtějí prasečí i sezonní chřipce vyhnout, má Kudrnovská několik rad a doporučení: „Nechodit tam, kde je víc lidí pohromadě, jako je tramvaj, metro, kino, divadlo, nákupní středisko a podobně.“ Dlouhodobě se podle ní vyplatí otužovat se, dbát na přísun přirozených vitaminů ve formě ovoce a zeleniny. „Ta opatření jsou zkrátka úplně stejná jako u normální chřipky,“ dodává Kudrnovská.

Ministerstvo zdravotnictví před časem kvůli celosvětové pandemii vydalo informační letáky. I když není podle odborníků na místě žádná panika, jednoduchá opatření ke snížení rizika nákazy se vyplatí.

Pravděpodobnost nákazy chřipkou snižuje kromě uvedeného také pravidelné mytí rukou, a to teplou vodou a mýdlem. Ministerstvo také radí nezdravit se podáním ruky ani líbáním. „Nepůjčujte si od ostatních mobilní telefony, sklenice, příbory,“ doporučuje ministerstvo. Pokud se člověk nakazí, má být ohleduplný k ostatním a nechodit do práce. Zůstat doma by měl nemocný po sedm dní od začátku příznaků chřipky - tak dlouho totiž může nakazit ostatní. Proti viru prasečí chřipky částečně zabírají i antivirotika. Česká republika jich má nyní v zásobě dost pro čtvrtinu populace.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!