Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Utopte kolo! V Praze se šíří podivná zábava. Na Instagramu je dokonce speciální ‚hřbitovní‘ účet

Pražští strážníci se potápí pro elektrokolo utopené v řece Vltavě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražští strážníci se potápí pro elektrokolo utopené v řece Vltavě. | foto: Městská policie Praha

PRAHA Napůl rozlomené elektrické koloběžky, ukradená sedadla z kol či propíchané gumy. U sdílených prostředků v Praze poměrně běžný jev. V posledních týdnech je však v tuzemské metropoli opakovaně k vidění ještě jeden obrázek – bicykl „odložený“ pod hladinou Vltavy.

Posledním takovým případem se zabývala městská policie předminulý týden. Stejně jako v polovině dubna musela kvůli elektrokolu v řece nasadit do akce strážníky z poříčního útvaru vybavené potápěčskou technikou.

„Při vyhledávání pod hladinou spolupracoval ponořený strážník s návodčím a po 25 minutách bylo elektrokolo nalezeno na pravém břehu Vltavy v hloubce 1,8 metru,“ popsala pražská městská policie jeden ze zmíněných zásahů.

Jedno z elektrokol, která pražští strážníci v uplynulých týdnech vytáhli z řeky...

Jedno z elektrokol, která pražští strážníci v uplynulých týdnech vytáhli z řeky Vltavy.

Praha není výjimkou

Svítivě žluté elektrické kolo v ceně přibližně 50 tisíc korun patřilo v obou případech společnosti Homeport. Podle zástupkyně firmy Petry Holečkové se jednalo o cílené útoky. „Útočník si dojel na místo a kolo do vody hodil,“ řekla serveru Lidovky.cz se slovy, že lidem občas „takto přeskočí“. „Když se ale podívám na konkurenci, které se ztrácí nebo topí prostředky klidně po desítkách měsíčně, tak my jsme na tom docela dobře,“ dodala Holečková.

Pražští strážníci ve Vltavě našli utopené elektrokolo, které tam vhodil neznámý...
Společnost Lime, která nabízí elektrokoloběžky, porušila memorandum.


Ostatní poskytovatelé zmiňované služby připouštějí, že podobné zkušenosti s vandalismem na jejich sdílených kolech a koloběžkách mají také. Podrobně je ale většina z nich odmítá komentovat. Důvod? Nechtějí tím veřejnosti poskytovat návod k páchání další takových prohřešků.

„Jistá míra vandalismu bohužel existuje a asi mu nikdy nebude možné zabránit. Situace je ale naprosto srovnatelná s ostatními městy, kde působíme, a jak se služba stává pevnou součástí města, i míra vandalismu významně klesá,“ vylíčil serveru Lidovky.cz Ondřej Široký, provozní manažer společnosti Lime, jež loni zaplavila metropoli černozelenými elektrickými koloběžkami.

Vytahovat svůj sdílený prostředek z řeky museli již také reprezentanti firmy Rekola, provozující v Praze a dalších českých městech kola vyvedená v růžové barvě. Podle slov Magdy Zicháčkové, marketingové zástupkyně společnosti, řešila Rekola takový incident během loňského roku dvakrát.

Chlubí se „mrtvou“ koloběžkou

Ničení kol a koloběžek, které si lze za poplatek půjčit na ulici, se pro některé jedince stalo natolik zábavnou činností, že se s ní prostřednictvím sociálních sítí začali chlubit ostatním. Na Instagramu dokonce vznikl speciální účet s názvem Bird Graveyard (v překladu Ptačí hřbitov, Bird je americký výrobce elektrických koloběžek – pozn. red.), v jehož popisku se ironicky píše: Když uvidíte umírat koloběžky od firem Bird nebo Lime, pošlete nám jejich fotky či videa, abychom jim mohli vzdát poctu.

01.května 2019 v 06:51, příspěvek archivován: 31.května 2019 v 16:47

Na profilu, který údajně bojuje proti přeplněnosti chodníků těmito prostředky, je možné zahlédnout příspěvky ukazující, jak lidé sdílené stroje topí, zapalují, zahrabávají do písku, házejí vzduchem nebo na ně nechávají kálet své domácí mazlíčky. Ačkoliv jde o snímky a záběry pocházející především z USA, účty obdobného typu se pozvolna rozmáhají i v jiných koutech světa. A právě tato skutečnost provozovatele děsí. Obávají se, že čím více pozornosti bude problematice věnováno, tím více populární se stane mezi lidmi.

Účinných možností, jak vandalismu předejít, přitom příliš nemají. Rekole se osvědčila povinnost pro uživatele poutat kola k zábradlím, dopravním značkám či jiným pevně ukotveným předmětům a následně z jejich odložení pořídit fotografii. Snímky z výpůjček posléze firma kontroluje a shledá-li, že je kolo nevhodně zamčené, klienta zkontaktuje.

Společnost Homeport v návaznosti na události s utopenými bicykly strategicky omezila parkování u vody. Lidé mohou jejich elektrokola na nábřeží či v blízkosti rybníků na čas zastavit, poté s ním ale musí odjet jinam, kde jej po vrácení bezpečně zaparkují. „Vzhledem k tomu, že naše kola mají GPS lokátor, dají se dobře sledovat. Když jsou v zóně blízko vody, naši technici jedou na místo, aby případný vandalismus zavčas podchytili,“ přiblížila serveru Lidovky.cz Petra Holečková.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit?
SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit?

Prořezávání prvních zoubků je v každé rodině náročným obdobím probdělých nocí plných pláče. Jak miminku pomoci od bolesti? Kdy je nejvhodnější...