Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Koleje už musejí studenty vábit

Česko

  9:51
BRNO - Na vysokoškolských kolejích začíná boj o studenty. Už nemohou privátům konkurovat jen cenou, rozhodujícím kritériem se stává kvalita bydlení.

Kolej, nebo privát? Za obě varianty zaplatí studenti skoro stejně. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Obavy, že vysokoškoláci hromadně opustí koleje a raději ubytovací stipendium využijí na zaplacení pronájmu, se ale zatím nepotvrdily. „Registrujeme na kolejích přibližně sto padesát volných, ale rezervovaných lůžek,“ uvedl ředitel Kolejí a menz Vysokého učení technického Jaroslav Grulich.

Volná místa přitom nemusí být způsobena nezájmem studentů, ale fluktuací stovek posluchačů ze zahraničí. „Nevyužitá místa máme i proto, že dáváme přednost našim studentům a čekáme na jejich poslední slovo, že nemají zájem,“ uvedl Antonino Milicia z vedení kolejí VUT.

Obsazeno hlásí na kolejích Masarykovy univerzity. Pro přibližně třicet tisíc studentů mají k dispozici 4200 lůžek. „Důvodem plných kolejí je i vhodně zvolená cenová politika a snaha přistupovat ke studentům jako ke klientům, kteří si za srovnatelnou cenu s privátní sférou vybírají podle kvality a ceny,“ míní ředitel Správy kolejí a menz Masarykovy univerzity Zdeněk Čížek.

Kolejné na jejích deseti zařízeních sahá od devíti set do bezmála tří tisíc korun za měsíc.
Spokojeni jsou i na Janáčkově akademii múzických umění. „Z 239 lůžek zůstávají neobsazeny asi dvě desítky. Máme tu však i studenty jiných škol,“ uvedla Tamara Konečná z JAMU. Za dvoulůžkový pokoj platí budoucí umělci dva a půl tisíce korun měsíčně.

„Na kolejích jsem spokojená a neměnila bych. Jediné, co mi nevyhovuje, je cena. Za dvoulůžkový pokoj s internetem platím 2600 korun,“ řekla studentka chemické fakulty Zdeňka Kozáková, která na kolejích VUT bydlí pátým rokem. Internetové přípojky se stávají takřka běžným vybavením i jinde, stejně jako obnova interiérů a sociálních zařízení.

Zvýšenou poptávku o pronájmy bytů ze strany studentů letos zatím neregistrují ani realitní kanceláře. „Při zprostředkování pronájmu se ale často setkáváme s menším pochopením ze strany majitelů bytů. Studentům nedůvěřují a mají o své byty strach,“ upozornil Vojtěch Janda ze společnosti Real Spektrum.

„Nezřídka se stává, že v bytě bydlí úplně jiní studenti nebo mnohem více lidí, než jak bylo domluveno,“ doplnil. Největší zájem mají vysokoškoláci o dvou až třípokojové byty s nájemným okolo osmi tisíc, které si pak rozpočítávají podle počtu ubytovaných. Preferují byty zařízené, s ročním pronájmem a bez placení kauce.
Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!