Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Kolik hlavic za radar?

Česko

Rusko začalo jednat s USA o nové smlouvě o odzbrojení. Licituje s protiraketovým štítem

ŘÍM/PRAHA Na neutrální půdě v Římě se včera poprvé sešli náměstkyně americké ministryně zahraničí Rose Gottemoellerová se svým ruským protějškem Anatolijem Antonovem, aby zahájili sérii jednání, která by měla koncem roku korunovat nová smlouva o odzbrojení. Po schůzce na americké ambasádě rozdávali oba úsměvy a tvrdili, že jde o dobrý začátek. Později nicméně připustili, že než se začne diskutovat o samotném textu smlouvy, bude třeba vyřešit ještě několik „maličkostí“.

Tou největší překážkou se zdá být plán Spojených států vybudovat v těsném sousedství Ruska protiraketovou obranu (její součástí má být radar v českých Brdech a základna s takzvanými protiraketami v Polsku).

Přestože se Barack Obama staví k plánu svého předchůdce George W. Bushe zdrženlivě (krátce po svém nástupu do úřadu měl dokonce svému ruskému protějšku Dmitriji Medveděvovi napsat, že USA projekt „přehodnotí“), zatím neřekl, že by od něj měl v úmyslu upustit. Přitom právě to chtějí Rusové slyšet.

„Mělo by se mít na paměti, že čím níž půjdeme s hlavicemi, tím podstatnější se budou zdát věci spojené s plánovanou protiraketovou obranou a strategickým potenciálem,“ řekl na rovinu náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rybjakov. Signál pro Írán a Koreu Nová smlouva o odzbrojení by měla nahradit dohodu Start 1, která byla uzavřena v roce 1991 a jejíž platnost vyprší koncem letošního roku.

Rusko by do ní prý rádo zakotvilo i klauzuli o snížení počtu raket a ponorek (zlí jazykové tvrdí, že Rusku dlouhodobě scházejí peníze na to, aby v tomto ohledu s USA dál drželo krok). S Američany se však Rusové předem shodli zatím jen na omezení nukleárního arzenálu – konkrétně že by do roku 2012 obě země snížily počet hlavic na 1700, nanejvýš 2200.

Američané si od nové dohody slibují (přesně v duchu pražského projevu prezidenta Obamy), že vyšle jasný signál zemím, jako jsou Írán nebo Severní Korea, které usilují o naprostý opak.

Jednání by měla pokračovat v květnu ve Washingtonu, přičemž dalšího kola by se měli účastnit už i samotní ministři zahraničí Hillary Clintonová a Sergej Lavrov.

„Jsme si jistí, že právě tato dohoda napomůže vylepšit vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem,“ nechal se včera v Římě slyšet Antonov. Otázkou je, co všechno kvůli ní budou obě strany ochotny obětovat.

***

Smlouvy USA a Ruska o odzbrojení

* 1972 – Salt I stanovila zmrazit počty strategických nukleárních zbraní a ponorek * 1979 – Salt II stanovila poprvé maximální povolený počet nukleárních zbraní * 1987 – INF stanovila omezit počet střel krátkého a středního doletu * 1991 – Start I stanovila snížit nukleární arzenál o třetinu * 1993 – Start II stanovila snížit počet nukleárních hlavic *2002 – USA odstoupily od zákazu protiraketové obrany, Rusko následující den odstoupilo od smlouvy Start II

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...