Městský soud v Praze potvrdil, že slovo jeho zesnulého bratra Tomáše platí. Ernest Kolowrat proto smí dál užívat byt v pražském Kolowratském paláci, z nějž se ho snažila vystrnadit družka jeho bratra Tomáše, bývalá profesionální tenistka Dominika Perutková. Ta je od roku 2004 správkyní rozsáhlého kolowratského dědictví.
Jako první krok tehdy Dominika, užívající jméno Kolowrat Krakowská, změnila smlouvu, kterou Kolowratové pronajali svůj palác Národnímu divadlu za symbolickou korunu ročně. A rovněž se pokusila dostat Ernesta z bytu, na jehož užívání se dohodl s bratrem. Včera tento spor zcela prohrála.
Pokračování na straně 4 Slovo zesnulého hraběte Kolowrata platí, řekl soud
Dokončení ze strany 1
Kolowrat Krakowský byl hlavou tzv. novohradské větve rodu, jemuž se v restituci vrátil rozsáhlý majetek - 6500 hektarů lesa na Tachovsku a Klatovsku a cenné nemovitosti v Praze.
Rodina byla už za první republiky známa svou velkorysostí, Jindřichu Kolowratovi (otci Ernesta a Tomáše) se kvůli výstavbě bytů pro zaměstnance přezdívalo „rudý hrabě“. Po restituci pronajal Kolowratský palác za korunu ročně Národnímu divadlu. V roce 1996 Jindřich ve svých 98 letech zemřel a péči o rodový majetek převzal nejmladší syn Tomáš. V roce 2004 však nečekaně zemřel i on. Správkyní dědictví se stala jeho družka Dominika, matka jeho dvou dětí.
S Národním divadlem ukončila starou smlouvu a nahradila ji novou, méně velkorysou (přesné detaily nejsou známy, protože správkyně dědictví do smlouvy vepsala povinnost mlčenlivosti). Na matrice si nechala zapsat stejné příjmení, jaké mají její děti. A obrátila se na soud, aby nařídil Ernestu Kolowratovi vyklidit byt, jejž užívá při cestách ze Spojených států do Prahy - a to za korunu ročně a na dvacet let, podle smlouvy s Tomášem z roku 2003.
Její žalobu v roce 2007 soud zamítl. Pře skončila až u Nejvyššího soudu. Ten letos v únoru rozhodl, že v případu je nutné se vypořádat s otázkou, jakou se české soudy dosud nezabývaly.
Jde o následující věc: soudy zhodnotily celou smlouvu - kterou bratři napsali sami, na jediném listu papíru - nikoli jako nájemní, ale jako o bezplatné výpůjčce bytu. Dohodnutou korunu ročně podle soudů nelze považovat za nájemné, protože nepokrývá ani náklady bydlení. Dosavadní občanský zákoník neříká, zda závazky ze smlouvy o výpůjčce zanikají smrtí, nebo zda přecházejí na právní nástupce.
Včera předsedkyně senátu Městského soudu v Praze Anisja Pillerová rozhodla, že platí druhá možnost a že správkyně dědictví nemá právo Ernesta vypovědět, dokud byt užívá v souladu se smlouvou. Dominika Perutková je povinna uhradit veškeré náklady řízení.
Ernest Kolowrat včera na chodbě soudu připomněl, že umírající Tomáš sepsal, komu by si přál věnovat 20 milionů, mimo jiné pět milionů Centru Paraple, dva miliony pro Nadaci hraběnky Nosticové pro nevidomé a po třech milionech obcím Týnec a Přimda, kde měli Kolowratové svá tradiční sídla. O seznamu však Dominika Perutková prohlásila, že nemá náležitosti závěti, proto nechala vyplatit pouze 150 tisíc Centru Paraple.
Perutková včerejší rozsudek nekomentovala a její advokát se odvolal na povinnost mlčenlivosti.
KOLOWRATSKÝ PALÁC
Palác na pražské třídě Na Příkopě č. 17 (v 19. století se ulice jmenovala Kolowratova po nejvyšším pražském purkrabím Františku Antonínu Kolowratovi) byl postaven v letech 1881-1884. V něm je i byt užívaný Ernestem Kolowratem. Na opačné straně bloku - na Ovocném trhu - se nachází starý Kolowratský palác, v němž dnes sídlí Národní divadlo. Rodině patří také palác Chicago na Národní třídě č. 32.