Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komáři se šikují, je čas postřiku

Česko

Krvelačný hmyz se dobře rozmnožuje, letošní zima s velkým přídělem sněhu mu prospěla

BRNO Sněhovou kalamitu může vystřídat kalamita komáří. Odborníci varují: čím více sněhu a čím později taje, tím více se na jaře zrodí komárů. A na jihu Moravy, jedné z nejproblémovějších oblastí, se už tůně a mokřady plní larvami.

„O kalamitě bychom snad mluvit neměli, ale tak od poloviny dubna bude komárů dost,“ stručně nastínil vyhlídky Oldřich Šebesta z krajské hygienické stanice. Za kalamitu odborníci označují až okamžik, kdy si člověk v obci za minutu napočítá více než třicet štípanců.

Komáří larvy se už začínají vyvíjet v tůních a mokřadech například v okolí Hodonína a Tvrdonic. „Relativně dobrý je zatím stav okolo Lanžhota v oblasti na Soutoku,“ upřesnil Šebesta. Zástupcům ohrožených obcí proto začnou hygienici doporučovat, aby včas aplikovali protikomáří postřiky.

Obcím vycházejí vstříc i ochránci přírody. „Postřiky nejsou nikde striktně zakázány. Jsou ale místa, kde je třeba jejich použití posoudit a povolit,“ poznamenala vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Anna Hubáčková. Vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Matuška připomíná, že zvolený postřik by mohl mít negativní vliv na některé jiné živočišné druhy. „Proto musíme řešení pečlivě zvážit, obce by s žádostí neměly váhat,“ dodal.

Starostové však zdůrazňují, že je to i otázka peněz. „Plošné postřiky mohou jít až do desítek tisíc. A peněz v pokladnách není tolik,“ shodují se. A jde o to, zda jich účelněji využít teď, nebo v sezoně, kdy se krajem pohybují stovky turistů.

Přemnožení komárů napomohl průběh letošní zimy. „Velké množství sněhu jim nahrává a letos ho hodně napadlo i v nížinách,“ vysvětlil Šebesta. Kalamitu částečně odvrátilo jen oteplení z konce února, kdy část sněhu odtála.

Jarní invaze komárů je na jižní Moravě pravidlem. Přicházívá obvykle na přelomu dubna a května. Horší však bývají letní „nálety“, které podle expertů předvídat nelze. „Někdy přijdou jednou, jindy několikrát, někdy vůbec, nejčastěji jsou spojeny s nadměrnými dešti. Komáři se navíc někdy přemnoží i na zcela nečekaných místech a o to bývají jejich útoky silnější,“ přiblížil Šebesta.

Obavy, že by přemnožení komáři mohli někoho ohrozit na životě nebo přenášet nějaké nebezpečné nemoci, jsou však liché. „Ze zdravotního hlediska je význam komárů nízký,“ podotkl ředitel krajské hygienické stanice Jan Mareček.

Nejúčinnější obranou proti bodavému hmyzu je postřik, který zasáhne larvy ještě přijímající potravu. S ní se jim také účinná látka dostane do organismu. „Aplikovat postřik na kukly nebo dospělé jedince, kteří již vyletěli, takřka nemá cenu,“ míní Šebesta.

Na jižní Moravě se vyskytují bezmála čtyři desítky druhů komárů. Na vzniku komářích kalamit se podílejí jen asi dva z nich.

Nejméně oblíbení jsou komár pisklavý a komár obtížný. Zatímco ten první člověka nemá rád a krev mu pije hlavně symbolicky charakteristickým bzučením, ten druhý se člověku přizpůsobil. Rozmnožuje se skrytě, stačí mu minimum vody, v zimě nehibernuje, lidská krev mu chutná. A je velmi agresivní.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...