Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Český astrofotograf zachytil kometu nad Slovenskem, snímek publikovala NASA

Snímek komety 12P/Pons-Brooks Petra Horálka z Fyzikálního ústavu v Opavě foto: Petr Horálek

Během jasného jarního nebe v noci lze v těchto dnech pozorovat kometu 12P/Pons-Brooks, která se pozvolna pohybuje souhvězdím Andromedy. V úterý se ji podařilo nedaleko slovenského města Revúca zachytit Petrovi Horálkovi z Fyzikálního ústavu v Opavě. Americký úřad NASA fotku s názvem „Kometa Pons-Brooks ze severního jara“ v sobotu publikoval a označil ji za prestižní Astronomický snímek dne.
  13:24

Snímek podle opavského ústavu vznikl jen díky štěstí a připravenosti. „Navzdory slibné předpovědi jsem musel ujet přes 300 kilometrů a pak jsem si uvědomil, že večer 5. března 2024 pravděpodobně nepořídím žádný snímek komety 12P/Pons-Brooks,“ vzpomíná Horálek. Když totiž dorazil do Telgártu na Slovensku, obloha byla zatažená. Proto se rozhodl přesunout na jih k městu Revúca.

Astronomický snímek dne NASA (APOD) je prestižní ocenění nejzajímavější astronomické fotografie dne, kterou pro každý den pečlivě vybírají a následně doplňují osvětným popisem editoři prof. Jerry Bonnell a prof. Robert Nemiroff, spolupracovníci NASA. Na sociálních sítích APOD sledují stovky milionů návštěvníků denně.

„Celou cestu byla na silnici opravdu hustá mlha. Když jsem konečně dojel do Revúce, obloha se projasnila, ale tuto lokalitu jsem vůbec neznal, takže jsem jen těžko hledal místo s výhledem ke kometě. Nakonec, když už jsem to vzdával a vracel se zpět, objevila se přede mnou napravo cesta na pole. Tak jsem na ní najel, otevřel dveře a koukám, že mám perfektní výhled. Už jsem neztrácel čas, ustavil montáž a začal fotografovat naslepo.“

Až na snímcích Horálek zjistil, že kompozice se vzdáleným stromem a mlhou osvětlenou projíždějícími auty vyšla. A stejného názoru byla i NASA, když snímek jako už 15. Fyzikálního ústavu v Opavě a 19. se vznikem na Slovensku ocenila jako Astronomický snímek dne.

Viditelná pouhým okem

V době snímání z louky u Revúce byly kometa i galaxie v Andromedě nízko nad severozápadním obzorem. „Kometa se pozvolna pohybuje souhvězdím Andromedy, kterému vévodí na tmavé obloze očima viditelná spirální galaxie, známá také pod označením M31,“ vysvětlil Fyzikální ústav v Opavě v tiskové zprávě.

Snímek komety 12P/Pons-Brooks Petra Horálka z Fyzikálního ústavu v Opavě - porovnání viditelnosti

Zatímco kometa se podle něj v době focení vyskytla od Země 1,7 astronomické jednotky, tedy asi 250 milionů kilometrů daleko, galaxie leží řádově sto miliardkrát dál. Kometa v prvním březnovém týdnu prolétala kolem galaxie úhlově blízko. Nejblíže byla v sobotu 9. března, a to jen asi 9 stupňů jihozápadně, dodal ústav.

Kometa však bude pozorovatelná i nadále, a to mezi 27. březnem a 19. dubnem. V následujících týdnech se totiž přesune k souhvězdí Berana a poté Býka, ve kterém také zmizí z našeho dohledu.

Aktuálně 12P/Pons-Brooks dosahuje jasnosti 6. magnitudy, postupem týdnů ale zesílí až na 4,5. Jako slabou skvrnu ji pak na nebi bude možné najít i pouhýma očima. Momentálně je ovšem pro její pozorování nezbytná mapka a malý dalekohled.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....